plus-dynamic-color-min

مشاهده تمام مقالات

عفونت دندان در اثر تجمع باکتری بر روی لثه و یا نفوذ آن در لثه و دندان رخ می دهد و گاهی باعث بروز آبسه دندان می شود. از جمله علائم عفونت، درد دندان می باشد که گاهی باعث ورم صورت هم می شود.

اگر به دنبال درمان آبسه دندان خود هستید و می خواهید بدانید برای درمان عفونت ریشه ی دندان باید چه کارهایی را انجام دهید با سلامت کارت همراه باشید. ما در این مقاله مواردی از جمله علائم عفونت لثه، درمان عفونت ریشه ی دندان در خانه، دارو و قرص ها نظیر آنتی بیوتیک و چرک خشک کن ها، عفونت دندان عقل و همین طور عفونت دندان عصب کشی شده اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

عفونت و آبسه دندان

عفونت به دلیل رشد باکتری ها در دندان به وجود می آید، وجود عفونت می‌تواند بسیار خطرناک باشد. ممکن است عفونت به سایر قسمت‌ های بدن سرایت کرده و مشکلات جدی را به وجود آورد. شناخت علائم عفونت بسیار مهم است، با شناخت درست علائم عفونت می‌ توان به‌ سرعت بروز چنین مشکلی را تشخیص داد و برای درمان فوری به متخصص دندانپزشک مراجعه کرد. با تهیه ی کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی می توانید هزینه های مربوط به درمان عفونت دندان را تا 50 درصد کاهش دهید.

هرگونه مشکلات ظاهری یا درد دندان باید جدی گرفته شود و جهت بررسی وضعیت و درمان آن اقدام صورت گیرد. اگر فردی یک دندان پوسیده یا خراب شده را به حال خود رها کند، تحت شرایط مختلف بستر مناسبی را برای ایجاد عفونت مهیا نموده است. عفونت درد و ورم را برای فرد به همراه دارد که ممکن است در برخی موارد به سایر نقاط بدن هم سرایت کند و باعث عوارض ثانویه بسیار خطرناک شود.

توصیه می شود که اگر در میان دندان ها یک دندان خراب شده و آسیب دیده وجود دارد که حتی دردی را ایجاد نمی کند، جهت درمان وضعیت آن به دندانپزشک مراجعه شود. برخی از مشکلات دهانی نظیر بوی بد دهان نیز از همین عفونت ناشی می شوند.

بیشتر بخوانید: 15 روش قطعی و موثر درمان بوی بد دهان✔️

"<yoastmark

عفونت دندان چیست؟

درگیری عصب دندان تحت مواردی مانند پوسیدگی و همچین تجمع باکتری ها در ناحیه ریشه دندان، مواردی است که از آن به عنوان عفونت دندان یاد می شود. روند طولانی مدت تخریب از تاج دندان شروع و تا نواحی داخلی آن ادامه پیدا می کند در نهایت به محل تماس دندان و لثه می رسد. این که درمان دندان از چه مرحله ای آغاز شود، شرایط را به کل تغییر می دهد.

بیشتر بخوانید: عصب کشی دندان با بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت

زمانی که برای درمان دیر اقدام شود به درمان ریشه و عصب کشی نیاز است. عفونت در مرحله ی اولیه درد زیادی را ایجاد می کند و عوارض بعدی آن حتی در صورت از بین رفتن درد نیز ادامه خواهند داشت که شامل بوی بد دهان، طعم ناخوشایند درون دهان و در مواقعی بی حالی و تب می باشد.
رها کردن پوسیدگی دندان به حال خود، در نهایت با عفونت همراه خواهد بود که ریشه و لثه را درگیر می کند و ممکن است به سایر نقاط بدن نیز منتقل شود.

با تهیه ی کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت و درمان به موقع دندان از به وجود آمدن عفونت جلوگیری و هزینه های درمان دندانپزشکی را تا 50 درصد کاهش دهید.

چرا دندان به عفونت آلوده می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند. اگر دندان نسبت به گرما و سرما حساس و یا با درد های شدیدی همراه باشد، ممکن است دندان دچار آبسه شده باشد. یکی از علت‌های شایعی که می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود، درمان‌ کانال ریشه‌ یا عصب کشی باشد که در گذشته انجام شده باشد.

راه های جلوگیری از ورم لثه و آبسه

مهمترین مورد برای جلوگیری از عفونت رعایت بهداشت دهان و دندان است یعنی استفاده ی منظم و روزانه از مسواک و نخ دندان. عفونت در صورتی که درمان نشود بر روی سایر بافت های دندانی هم تاثیر می گذارد و باعث ورم صورت یا آبسه دندان می شود.
در درمان های دندانپزشکی همواره رعایت بهداشت از فاکتور های اساسی طول درمان می باشد. در درمان ارتودنسی و ایمپلنت نیز رعایت بهداشت در عدم به وجود آمدن عفونت تاثیر بسیاری دارد.

"روند

علائم عفونت دندان

با مشاهده یک سری علائم می توان به سرعت متوجه ی عفونت دندان شد و جهت درمان آن اقدام نمود.

 • حساسیت به مصرف غذا و نوشیدنی گرم یا سرد

در این موقعیت شرایط برای دندان به گونه ای است که عصب تحت تاثیر غذا و خوراکی های شیرین، نوشیدنی سرد یا گرم قرار می گیرد.

 • درد شدید ناحیه ریشه دندان

این دردها با قرص و مسکن بهبود زیادی ندارند و به صورت زمانی تشدید و دوباره پس از مدتی کاهش پیدا می کنند.

 • تغییر رنگ دندان

ممکن است قسمتی از دندان قهوه ای یا تیره رنگ شود و با سایر دندان ها از نظر رنگ و ظاهر تفاوت داشته باشد. البته در خیلی مواقع این نشانه آنقدر دیر رخ می دهد که عصب کاملا درگیر عفونت می شود.

 • ورم شدید در ناحیه لثه، فک و صورت

عفونت معمولا با تجمع زیاد چرک در محل همراه می باشد، در موارد زیادی شاهد ورم فک هستیم. این ورم مانند یک کیست در ناحیه ی لثه ایجاد می شود و گاهی آنقدر میزان آن زیاد است که کاملا صورت دچار تغییر شکل می شود.

 • بو و طعم بد در دهان

بوی بد دهان عوامل گسترده ای دارد که یکی از دلایل آن عفونت می باشد. در خیلی از موارد خود فرد متوجه بوی بد دهان نمی شود. احساس طعم ناخوشایند یا تلخ و… در دهان ممکن است به دلیل عفونت باشد. علایمی مانند درد در هنگام خواب و نیمه شب، عدم باز شدن دهان به اندازه کافی، درد در زمان جویدن غذا و… اشاره به مشکلات عفونت دارند.

بیشتر بخوانید: درمان سریع و فوری دندان درد در 3 سوت

درمان های پزشکی عفونت

با توجه به محل دقیق عفونت و شرایط آن، گسترش یا عدم گسترش آن، شرایط جسمی فرد تحت تاثیر عفونت و واکنش شدید بدن مانند تب روش های درمانی متفاوتی برای درمان عفونت در نظر گرفته می شود. مهمترین روش های درمان دندانپزشکی عبارتند از:

 • عصب کشی یا روت کانال دندان

در مواردی که عفونت در عمق دندان ایجاد شده باشد، نیاز به انجام روت کانال Root canal یا عصب کشی است. عصب کشی با ایجاد حفره در تاج دندان و حذف پوسیدگی ها، عفونت ها و همچنین باکتری های تجمع یافته انجام می شود.

 • اپیکواکتومی

ممکن است عصب کشی به طور کامل جوابگو نباشد و متخصصان از فرایند تکمیلی مانند اپیکو اکتومی Apicoectomy استفاده کنند. در این روش مقداری از لثه باز می شود تا ریشه انتهایی دندان که درگیر عفونت است همراه با بافت عفونی اطراف آن خارج گردند.
با تهیه ی کارت تخفیف دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت هزینه های درمان اپیکواکتومی و عصب کشی دندان را تا 50 درصد کاهش دهید.

 • آنتی‌بیوتیک‌ ها و چرک خشک کن برای عفونت دندان

استفاده از دارو های آنتی بیوتیک برای کنترل شرایط عفونت و جلوگیری از گسترش آن صورت می گیرد. ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک ها در کنار روش های درمانی دیگر مانند عصب کشی استفاده گردد و روند طول درمان نیز توسط متخصص دندانپزشک تعیین می گردد. از جمله آنتی بیوتیک های قوی برای عفونت دندان کوآموکسی کلاو، مترونیدازول، اریترومایسن، پنی سیلین به صورت قرص و تزریقی می باشد.

"درمان عفونت
درمان عفونت

درمان خانگی عفونت دندان

اکثر افراد پس از ابتلا به عفونت جستجو را در گوگل آغاز می کنند که برای عفونت دندان چی بخوریم؟ به طور کلی اگر دندان درگیر عفونت شود، نمی توان درمان کاملی به صورت خانگی و با روش های غیر پزشکی انجام داد. با یک سری روش های درمان خانگی می توان وضعیت درد را کنترل کرد و تا حدودی از افزایش ورم و یا گسترش عفونت جلوگیری نمود. موارد زیر درمان عفونت کمک کننده هستند:

 • استفاده از دهانشویه برای شستشوی دهان یا استفاده از شربت دیفن هیدرامین همراه با قرص تتراسایکلین به صورت دهانشویه و قرقره
 • استفاده از قطره ی دنتول به منظور کاهش و مهار درد عفونت دندان و التهاب ناشی از آن
 • قرقره ی آب ولرم همراه با نمک و آب لیمو
 • استفاده از مسکن ها برای کاهش درد نظیر اسید مفنامیک، ناپروکسن، ایبوپروفن، آسپرین، نوافن، استامینوفن کدئین و…
 • مصرف دمنوش های تسکین دهنده از جمله دمنوش گل داوودی و…
 • مصرف زنجبیل یا زردچوبه
 • استفاده از چای شنبلیله و آویشن به عنوان یک نوشیدنی ضد باکتریایی
 • استفاده از اسانس آویشن برای رفع التهاب و باکتری

با تهیه ی کارت تخفیف دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت و مشاهده ی تعرفه ی دندانپزشکان طرف قرارداد با بیمه ی تخفیف سلامت کارت هزینه های درمان و زیبایی دندان های خود را تا 50 درصد کاهش دهید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات