plus-dynamic-color-min

مشاهده تمام مقالات

دندان درد یکی از بدترین دردهایی است که تقریبا برای تمام انسان ها به وجود آمده است، استفاده از برخی روش های خانگی به تسکین و درمان درد دندان کمک بسیاری می کند.
دندان درد گاهی مداوم است و گاهی پس از تحریک‌ هایی مانند گرما و سرما، مصرف خوراکی‌ های شیرین و… اتفاق می افتد. پوسیدگی دندان، عدم درمان و بروز عفونت رایج‌ ترین علت درد دندان است.

بهتر است همیشه با مراقبت‌ های درست از بروز مشکل دندان درد پیشگیری کنید. اگر در موقعیتی قرار گرفته‌ اید که به دندانپزشک دسترسی نداشتید می‌ توانید از چند راهکار خانگی برای درمان و تسکین درد دندان فوری استفاده کنید. درمان‌ خانگی، سنتی، دارویی و… در بهترین حالت می‌تواند به طور موقت درد شما را برای مدت محدود تسکین دهند. بهتر است در سریع‌ ترین زمان ممکن، برای رفع مشکل یه صورت تخصصی خود را به مطب دندان‌ پزشکی برسانید.
کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت ارائه دهنده انواع خدمات درمانی و زیبایی دندان با کاهش هزینه تا 50 درصد در خدمت شما عزیزان می باشد.
برای مشاهده ی نحوه ثبت سفارش و مشاوره سلامت کارت کلیک کنید.

درمان‌ خانگی مشکل دندان‌ درد را حل نمی‌ کند، اما می‌توانند در تسکین درد دندان تاثیرگذار باشد. پوسیدگی دندان، عفونت، پرکردگی‌ های شکسته و عقب‌ نشینی لثه می‌تواند باعث ایجاد درد در دندان و دهان شود. برخی از گیاهان مانند میخک دارای خواص بی‌ حس‌ کننده و ضد عفونی‌ کننده هستند. گیاهان دارویی می‌توانند در تسکین فوری دندان درد موثر باشند.

درمان فوری دندان درد در خانه

 • درمان فوری دندان درد با آب ‌نمک

اولین اقدام برای درمان فوری دندان درد، استفاده از آب‌ نمک است. در یک فنجان آب گرم، مقداری نمک بریزید و سپس دهان خود را با آب‌ نمک بشویید. آب نمک از رشد باکتری در داخل دهان جلوگیری می کند. غرغره آب‌ نمک خواص درمانی دارد و می‌تواند در تسکین فوری ‌درد دندان موثر باشد. همچنین توصیه می شود بعد از استفاده از خمیر دندان و مسواک از آب نمک استفاده شود.

 • داروی مسکن و بی‌حس کننده‌ ها یا ضد درد موضعی

می‌توانید از داروهای بدون نسخه برای تسکین فوری دندان درد استفاده کنید مانند استامینوفن، ایبوپروفن و… مصرف قطره میخک دنتول به عنوان بی حسی کننده
سیر تازه
یک حبه سیر را له شده را روی قسمتی که درد می‌کند، قرار دهید. این کار باعث می‌شود باکتری‌ های موجود در دندان از بین برود و حس بهتری ایجاد ‌کند. با اضافه‌ کردن کمی نمک به سیر، اثرات درمان فوری درد دندان را بیشتر کنید.

 • درمان دندان درد با میخک یا روغن میخک

میخک دارای خواص ضد التهابی است. برای درمان دندان درد با میخک، کمی میخک آسیاب‌ شده را بر روی دندانی که درد می‌کند بگذارید. با گذشت زمان کوتاهی، درد کمتر می‌شود. میخک له‌ شده را تا حد امکان نزدیک دندانی که درد می‌کند نگه دارید.
همچنین برای تسکین فوری دندان درد می‌توانید چند قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید و روی دندان قرار دهید.

 • زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است. پودر زردچوبه را به مقداری آب اضافه کنید و خمیر به‌ دست‌ آمده را روی دندان بگذارید.

 • درمان دندان در با کمپرس یخ

چند تکه یخ را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و یک حوله نازک یا پارچه دور آن بپیچید. کیسه ی یخ را در سمتی که درد می‌ کند قرار دهید. کمپرس سرد می‌تواند تورم اطراف دندان را کاهش دهد.

درمان فوری دندان درد در خانه
درمان فوری دندان درد در خانه
 • جوز هندی

جوز هندی دارای خواص ضدالتهابی‌ است که می‌تواند به‌ تسکین دندان درد کمک کند. پودر جوز هندی را روی دندان بمالید و اجازه دهید مدتی روی دندان بماند. بعد از مدت زمان کوتاهی دهان خود را بشویید. روغن جوز هندی هم برای درمان درد دندان استفاده می شود.

 • نعنا

از جوشانده نعنا می‌توان برای تسکین فوری دندان درد بهره گرفت. می توانید از جوشانده نعنا به‌ عنوان دهانشویه استفاده کنید. از چای کیسه‌ ای نعناع فلفلی استفاده‌ کنید.

 • روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی یکی از اسانس‌ های قوی‌ برای درمان موقت درد دندان می باشد. این روغن خاصیت ضدعفونی‌ کنندگی دارد و می‌تواند در کاهش درد و تورم موثر باشد.

 • بابونه

بابونه خواص ضدالتهابی دارد و تورم را کاهش می دهد. می‌توانید چای کیسه ای را پس از خنک شدن به‌ عنوان دهانشویه برای تسکین فوری درد دندان استفاده کنید.

 • چای کیسه‌ ای

چای کیسه‌ ای مرطوب را روی دندان گذاشته تا به کاهش تورم و درد کمک کنید.

 • زنجبیل

چند قطره آب به پودر زنجبیل اضافه کنید تا حالتی خمیری پیدا کند. با یک تکه پنبه خمیر زنجبیل را روی دندان بمالید. خمیر زنجبیل نباید به لثه برخورد کند تا باعث تحریک آن نشود.

 • پیاز

یک تکه از پیاز خام را روی دندان قرار دهید. این کار به از بین‌ بردن میکروب‌ های دهان و دندان کمک می‌کند و در تسکین فوری درد دندان موثر است.

 • درمان دندان درد با سیر

ممک است عفونت و پوسیدگی دندان‌ها به دلیل خرابی‌ ریشه دندان یا لثه‌ها رخ دهد. یکی از راه های موثر رفع دندان درد استفاده از حبه سیر می باشد. در حقیقت سیر مسکن خوبی برای تسکین دندن درد می­ باشد. روش استفاده از سیر برای دندان درد در سایت نی نی سایت امده است که البته بسیار ساده می باشد تنها کافی است سیر را روی دندان قرار دهید.

 • روغن درخت چای

درخت چای یک گیاه بومی در استرالیا می باشد این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد. برای تسکین فوری دندان درد از روغن درخت چای استفاده کنید. چند قطره از روغن چای را در یک لیوان آب گرم بریزید و دهان خود را با آن بشویید. روغن درخت چای می‌تواند به لثه‌ های نفوذ کرده و به بی‌حس‌ شدن اعصاب شما کمک کند.

 • جوش شیرین

جوش شیرین دارای خواص ضدالتهابی‌ و ضد باکتری دارد. همچنین می‌تواند به درمان عفونت لثه کمک کند. می توانید یک تکه پنبه را مرطوب و به جوش شیرین آغشته کنید سپس روی دندانی که درد می‌کند، قرار دهید.

 • درمان دندان درد با آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا با خواص ضد باکتریایی میکروب‌ هایی را که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، از بین می برد. برای تسکین درد دندان، کمی ژل آلوئه‌ ورا را روی ناحیه دردناک دندان بمالید و به‌ آرامی ماساژ دهید.

دلایل اصلی دندان درد

ممکن است دردی که در دندان احساس می کنیم مربوط به خود دندان باشد و یا اینکه اصلا ارتباطی به آن نداشته و مربوط به بخش دیگری از دهان یا بدن باشد. از میان تمامی عللی که ممکن است مقصر و علت دندان درد شناخته شوند. با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی و زیبایی بیمه سلامت کارت و مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال 1401 در سایت سلامت کارت، در هزینه ی های درمان دندانپزشکی تا 50 درصد صرفه جویی کنید.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان باعث درد خفیف تا شدید دندان در تمامی ساعت شبانه روز می شود. قبل از اینکه پوسیدگی دندان باعث مشکلات شدیدتر شود، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا با ترمیم دندان اقدام به پر کردن دندان کند.
با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت، می توانید از خدمات بیمه ای در انجام ترمیم و پر کردن دندان و کاهش هزینه درمان تا 50 درصد استفاده نمایید.

حفره دندان

حفره دندان شایع‌ ترین علت دندان‌ درد است. حفره‌ ها به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شوند. عدم استفاده از مسواک‌ یا نخ ‌دندان به‌ صورت منظم می تواند منجر به بروز این مشکل شود.

آبسه دندان

آبسه نوعی عفونت داخل دندان است که به نوک ریشه یا اطراف ریشه رسیده است. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد لثه‌ ی متورم، درد شدید، ریشه عفونی و حتی از دست ‌دادن احتمالی استخوان در محل عفونت شود. با تهیه کارت بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت از تخفیف 50 درصدی در انجام امور درمان و زیبایی دندان بهرمند شوید. علائم آبسه شامل موارد زیر می باشد.

 • تورم و التهاب لثه
 • سیاه شدگی یا قرمزی لثه
 • احساس درد هنگام فشار دادن دندان ها
 • وجود درد ضربانی
 • جراحت یا شکستگی دندان

یکی از بارزترین دلایلی که می‌تواند منجر به دندان‌درد شود زمانی‌ست که دندان شما بشکند یا کنده شود. اگر این اتفاق برای شما افتاد فورا به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل شما را حل کند.

دندان عقل نهفته

اگر هنوز دندان عقل خود نکشیده اید و احساس درد می‌کنید، احتمالا اکنون وقت آن رسیده است که این دندان را بیرون بکشید.
با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی هزینه های درمانی دندانپزشکی از جمله کشیدن دندان، جرم گیری ، عصب کشی و… را تا 50 درصد کاهش دهید.

دندان‌ قروچه

دلایل دیگری مثل دندان‌ قروچه هم می‌تواند باعث ایجاد درد در دندان و لثه شود.

درمان پزشکی دندان درد
درمان پزشکی دندان درد

درمان پزشکی دندان درد

درمان‌ های خانگی فقط به‌ عنوان یک اقدام موقت برای آرام‌ کردن درد شدید دندان عمل می‌کند. درمان پزشکی دندان درد راه اصلی و معقولانه ای می باشد. در صورت عدم مراجعه به دندانپزشک ممکن است حفره‌ها و ترک‌ها با گذشت زمان بدتر شوند. در موارد زیر به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 • درد دندان با داروها تسکین نمی‌یابد
 • پس از کشیدن دندان، در روز دوم یا سوم درد شدیدی را تجربه کردید
 • درد همراه با تورم و قرمزی لثه یا صورت همراه است
 • ترشحات و عفونت در اطراف دندان مشاهده کردید
 • درد بر اثر شکستگی دندان

ممکن است پزشک تصمیم بگیرد دندان شما را بکشد، پر کند، عصب‌کشی کند یا تصمیم دیگری بگیرد. با داشتن کارت تخفیف بیمه دندان پزشکی و زیبایی سلامت کارت نگران هزینه های درمان دندانپزشکی خود نباشید و از خدمت زیبایی و درمانی و کاهش هزینه ها تا 50 درصد استفاده نمایید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات