مشاهده تمام مقالات

یکی از پرطرفدار ترین روش های منظم کردن دندان ها، ارتودنسی نامرئی می باشد. اکثر افراد ترجیح می دهد روی دندان هایشان سیم و براکت ارتودنسی ثابت نصب نشود. برای این افراد از ارتودنسی نامرئی استفاده می شود.

با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت، می توانید هزینه درمان ارتودنسی نامرئی و معمولی را تا 50 درصد کاهش دهید.

ارتودنسی معمولی بهتر است یا ارتودنسی نامرئی؟

به طور کلی ارتودنسی به دوسته ی ارتودنسی معمولی و نامرئی تقسیم می شود. ارتودنسی نامرئی بیشتر در افراد بزرگسال انجام می شود به دلیلی این که این افراد علاقه ای ندارند، براکت ها و سیم های ارتودنسی در دهان آن ها نمایان شود.

نکته ارتودنسی نامرئی برای تمام افراد امکان پذیر نیست. برای اطلاع از امکان پذیر بودن انجام ارتودنسی نامرئی باید توسط دندانپزشک متخصص معاینه شوید.

شما با استفاده از کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت، می توانید از خدمات بیمه ای در انجام ارتودنسی معمولی و نامرئی استفاده نمایید.
با سلامت کارت همراه شوید تا به مدت زمان ارتودنسی نامرئی، مراحل، هزینه تقریبی، قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا و انواع آن بپردازیم.

"انواع

انواع ارتودنسی نامرئی

دارای دو نوع مختلف متحرک و ثابت می باشد.

 ارتودنسی لینگوال Lingual Braces

ارتودنسی لینگوال پشت دندان ها قرار می گیرد و روی دندان ها چیزی دیده نمی شود. به این نوع ارتودنسی، ارتودنسی مخفی هم گفته می شود چون پشت دندان ها هستند. این درمان دارای نام های مختلفی از جمله براکت داخلی، ارتودنسی داخل دندان و ارتودنسی پشت دندان یا زبانه می باشد.

ارتودنسی لینگوال جزو جدیدترین تکنولوژی ارتودنسی دندان می باشد. ارتودنسی لینگوال عملکرد مشابه براکت های فلزی سنتی دارد. این نوع از ارتودنسی توانایی قابل توجهی برای درمان ناهنجاری های دندان دارد.

 ارتودنسی با براکت سرامیکی Clear Braces

براکت های سرامیکی شبیه براکت های فلزی سنتی هستند. در این نوع ارتودنسی به جای براکت جنس فلز از جنس سرامیک شفاف یا همرنگ دندان استفاده می شود. در این سیستم رنگ براکت ها و سیم های بکار رفته در آن شفاف می باشد. رنگ سیم در این نوع ارتودنسی نقره ای یا متالیک است.

با توجه به شکننده بودن براکت سرامیکی نسبت به براکت های فلزی، تنها زمانی می توان از آن استفاده کرد که تمام دندان های دائمی رشد کرده باشند. به همین دلیل از این روش در کودکان استفاده نمی شود.

ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف Clear Aligners

عموما وقتی صحبت از ارتودنسی نامرئی می باشد، منظور این نوع از ارتودنسی می باشد. به این ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی ،ارتودنسی بدون سیم، ارتودنسی با الاینرهای شفاف، ارتودنسی با پلاک های شفاف هم گفته می شود. الاینر به معنی تراز کننده است و این الاینر ها همان پلاک ها یا قالب های متحرکی هستند که روی دندان ها قرار می گیرند.

این نوع ارتودنسی جدیدترین تکنولوژی مرتب کردن دندان ها در ایران می باشد چند سالی است در ایران توسط متخصصان و دندانپزشکان حرفه ای و با تجربه مورد استفاده قرار می گیرند.
شمار افرادی که با ارتودنسی نامریی دندان های خود را مرتب می کنند هر ساله رو به افزایش است. این روش ارتودنسی، همچنان بهترین روش ارتودنسی نامرئی باشد.
در ارتودنسی نامرئی با لاینرهای شفاف پس از قالب گیری از دندان‌ها، یک قالب برای روی دندان ها ساخته می شود. این قالب را می‌توانید به راحتی و در هر ساعت از شبانه روز بر روی دندان‌ هایتان قرار دهید یا بردارید. البته برای نتایج بهتر و سریع تر بهتر است در طول شبانه روز، تنها حدود ۲ تا ۴ ساعت این ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید.
شما می توانید برای انتخاب شیوه مناسب ارتودنسی به مقاله ی ارتودنسی دندان سایت سلامت کارت مراجعه کنید و با تهیه کارت بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت از تخفیف 50 درصدی در انجام امور درمان و زیبایی دهان و دندان بهرمند شوید.
به طور کلی ارتودنسی های الاینر کار ارتودنسی ثابت را انجام می دهند اما دردسر استفاده از آن ها به مراتب کمتر از  ارتودنسی ثابت می باشد.

"<yoastmark

اقدامات قبل از ارتودنسی دندان

قبل از ارتودنسی ابتدا وضعیت دندان ها میزان شدت ناهنجاری توسط دندانپزشک یا ارتودنتیست بررسی می شود. در صورت پوسیدگی دندان ابتدا دندان را درمان و پر می کند. در صورت نیاز دندان ها جرم گیری می شوند و چنانچه نیاز به کشیدن دندان بود دندان کشیده می شود. ممکن است در شرایطی نیاز به جراحی دندان عقل نهفته و نیمه نهفته باشد. بعد از انجام جراحی فک و دهان کار ارتودنسی آغاز می گردد. بعد از انجام مراحل بالا از دندان ها قالب گیری می کنند.

 • معاینه و بررسی میزان ناهنجاری دهان و دندان بیمار توسط پزشک
 • مشاهده و بررسی عکس های تهیه شده از فک و دندان بیمار
 • قالب گیری از فک و دندان ها به صورت خمیری و فرستادن قالب تهیه شده به لابراتوار جهت ساخت

امکان ساخت مدلی از دندان ها به صورت سه بعدی در این مرحله وجود دارد. دندان ها در این مدل در کامپیوتر شبیه سازی می شود. حرکت دندان ها در این روش مورد بررسی قرار می گیرد. این مدل سه بعدی به یک پرینتر سه بعدی ارسال می شود.

 • طراحی و ساخت پلاک های شفاف با توجه به قالب دندان، فک و وضعیت بیمار
 • ساخت پلاک ها و حرارت دادن برای شکل گیری مطابق با دندان ها
 • بررسی پلاک های تهیه شده برای دندان و امتحان کردن آن در دهان بیمار
 • رعایت نکات بهداشتی لازم در رابطه با دهان، دندان ها و همچنین الاینرها
 • چکاپ وضعیت فک و دندان ها در هر جلسه معاینه
 • تعویض الاینرها هر دو هفته یک بار

قیمت و هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی به عوامل زیر بستگی دارد.

 • میزان شدت ناهنجاری
 • درمان ارتودنسی یک یا دو فک
 • طول دوره درمان ارتودنسی
 • نیاز به دستگاه های اضافی برای درمان ارتودنسی
 • برند مورد استفاده در ارتودنسی

قیمت ارتودنسی نامرئی به طور کلی نسبت به ارتودنسی‌ ثابت بیشتر است. برخی در هنگام لبخند زدن فقط دندان های بالایشان مشخص می باشد، پس فقط به ارتودنسی فک بالا اهمیت می‌دهند. البته ارتودنسی صرفا جنبه زیبایی ندارد بلکه جنبه درمانی نیز بسیار مهم می باشد.
با توجه به عوامل بالا حتی نمی‌توان هزینه تقریبی این نوع ارتودنسی را بیان کرد. قیمت ارتودنسی نامرئی را متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت دندان‌ های بیمار و میزان ناهنجاری ها مشخص می‌کند. به طور کلی می توان گفت قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا و پایین تقریبا یکسان است.
با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت و مشاهده تعرفه پزشکان در سایت سلامت کارت، از خدمات بیمه ای و تخفیف تا 50 درصد استفاده نمایید.

"<yoastmark

معایب ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی در ایران برای دندان هایی که دارای ناهنجاری های متوسط و سبک هستند، قابل انجام است. موردهای شدید را نمی توان با ارتودنسی نامرئی رفع نمود.
احتمال گم شدن پلاک توسط بیمار نیز وجود دارد.
هزینه این نوع ارتودنسی به مراتب بالاتر از هزینه ارتودنسی معمولی می‌باشد.
ممکن است تعداد پلاک ساخته شده برای بیمار کافی نباشد و برای تکمیل کار چند پلاک دیگر برای او تهیه شود.

مزایا ارتودنسی

 • نحوه استفاده و تحمل پلاک ها بر روی دندان ها بسیار راحت است
 • عدم محدودیت در استفاده از مسواک
 • امکان خارج کردن پلاک از دهان
 • عدم محدودیت در جویدن غذا
 • احتمال پوسیدگی دندان ها بسیار کم می شود. در ارتودنسی ثابت غذا در بین براکت ها گیر می کند اما در پلاک های این نوع ارتودنسی این اتفاق نمی افتد.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی برای تمامی سنین قابل انجام می باشد. اما بیشتر افراد بزرگسال برای دیده نشدن ارتودنسی به سراغ این روش از درمان می روند. به دلیل نیاز به مراقبت بهتر است از این نوع ارتودنسی در کودکان استفاده نشود.
سخن پایانی
در این مقاله سلامت کارت سعی نمود شما را با ارتودنسی نامرئی، انواع ، قیمت ، مراحل انجام ، معایب و مزایای آن آشنا نماید. سلامت کارت امیدوار است این نوشته برای شما مفید واقع شود. با انجام این نوع ارتودنسی زیباییتان را دو چندان و لبخند جدیدی را تجربه کنید.
با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت، می توانید از خدمات بیمه ای در انجام ارتودنسی معمولی و نامرئی و کاهش هزینه درمان تا 50 درصد استفاده نمایید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات