مشاهده تمام مقالات

تست و آزمایش خون بارداری می تواند با بررسی خون وجود هورمون حاملگی به نام گنادوتروپین کوریونی انسانی hCG تأیید کند. در صورت تشخیص 5 mIU میلیونی واحد بین المللی در هر میلی لیتر hCG در خون، آزمایشات بارداری نتیجه مثبت خواهد داشت. هورمون HCG فقط در طول بارداری تولید می‌ شود و وجود آن حاکی از بارداری است. هورمون hCG پس از تولید در بدن هم در خون و هم در ادرار قابل‌ شناسایی می باشد.

تست بارداری با روش آزمایش خون مطمئن ترین راه برای مشاهده ی جواب بارداری است. این روش نسبت به تست بی‌ بی‌ چک بسیار مطمئن تر است و درصد خطای آن صفر است.

دو نوع تست یا آزمایش بارداری وجود دارد که یکی از طریق ادراری و دیگری از طریق خون می باشد. تست ادرار همان کیت‌ های خانگی یا بیبی چک است که می‌توان بدون نسخه آن را از داروخانه‌ ها تهیه کرد. آزمایش خون برای تشخیص بارداری با نسخه پزشک در آزمایشگاه‌ ها انجام می‌ شود.

با تهیه ی کارت تخفیف بیمه آزمایشگاه سلامت کارت هزینه های تست بارداری و دیگر آزمایش های تشخیص طبی را تا 30 درصد کاهش دهید.

"<yoastmark

در مورد تست بارداری بدانید

تست بارداری با نمونه گیری خون روشی با دقت است که باردار بودن فرد را مشخص می‌ کند. در صورتی که فرد باردار باشد با اندازه‌ گیری هورمون BhCG titer، هفته چندم بارداری مشخص می‌ گردد.

تست بارداری می‌ تواند اطلاع دهد که باردار هستید یا خیر. بدن هورمون HCG را پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم تولید می‌ کند. این اتفاق حدود 6 الی 14 روز پس از لقاح می‌ افتد، سطح hCG به سرعت افزایش می‌ یابد و هر 2 تا 3 روز دو برابر می‌ شود.

بیشتر بخوانید:بهترین کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی، زیبایی و آزمایشگاه

انواع تست بارداری که دسترس هستند

دو نوع تست بارداری از طریق آزمایش خون، ادرار به وسیله ی بیبی چک یا نوار تست بارداری وجود دارد.

 • آزمایش خون

تست خون به اندازه تست ادرار مورد استفاده قرار نمیگیرد. آزمایش های خون و ادرار می‌توانند بارداری را زودتر از آزمایش حاملگی خانگی، حدود 6 تا 8 روز پس از تخمک گذاری تشخیص دهند. به طور کلی دو نوع تست بارداری خون وجود دارد که در ادامه به اشاره می کنیم.

آزمایش کیفی hCG را بررسی می‌ کند. این نوع تست بارداری با نتیجه مثبت یا منفی ارائه می‌ شود، مشخص می‌ کند که آیا شما باردار هستید یا خیر.

آزمایش کمی بتا hCG که میزان دقیق hCG را در خون شما اندازه گیری می‌ کند. آزمایش کمی سطوح بسیار پایینی از hCG را نیز پیدا می نماید. این آزمایش ها ممکن است به بررسی مشکلات دوران بارداری کمک کند. پزشک ممکن است از آزمایش کمی و کیفی در کنار سایر آزمایشات برای رد حاملگی خارج رحمی در زمانی که تخم بارور در خارج از رحم کاشته می‌شود و پس از سقط جنین هنگامی که سطح hCG به سرعت کاهش می‌یابد، استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: انواع آزمایش خون با بیمه آزمایشگاه سلامت کارت

تفسیر تست آزمایش خون بارداری

در برگه ی آزمایش خون بارداری، هورمون بارداری BHCG و در مقابلش یک عدد قرار دارد. در بالای این عدد کلمه ی result به معنی نتیجه ی آزمایش نوشته شده است. ممکن است result و نتیجه بصورت مثبت positive و منفی negative مشخص می شود. در محدوده ی مرجع  Reference Range اگر مقدار Beta-HCG بیشتر از 25 باشد بارداری مثبت است.

آزمایش بارداری با بیبی چک
آزمایش بارداری با بیبی چک
 • آزمایش ادرار

این نوع تست را می‌توان در خانه یا مطب پزشک انجام داد. تست حاملگی خانگی علاوه بر خصوصی و راحت بودن، آسان و سریع هستند. اگر دستور العمل‌ها را دنبال کنید، نتیجه‌ ی تست بارداری در خانه می تواند بسیار دقیق باشد. تست‌ های بارداری همه به روشی مشابه عمل می‌ کنند. برای تست ادرار می توانید به یکی از روش‌های زیر اقدام نمایید.

 • بی بی چک را در جریان ادرار خود نگه دارید.
 • ادرار را در یک فنجان جمع آوری کرده و کیت بارداری یا بیبی چک را در آن فرو کنید
 • ادرار را در یک فنجان جمع آوری کرده و از قطره چکان برای قرار دادن آن روی بی بی چک استفاده کنید

قبل از مشاهده ی نتیجه، باید چند دقیقه صبر کنید. پس از انجام این تست در صورت بارداری می توانید با مراجعه به پزشک، که قادر است آزمایشات حساس‌ تری برای بارداری را انجام دهد از سلامت خود و جنین مطمئن شوید. با تهیه ی کارت تخفیف آزمایشگاه سلامت کارت با اعتبار یک ساله می توانید تمامی هزینه های آزمایشات فصلی و دوره ای خود را تا 30 درصد کاهش دهید.

کیت‌ ها یا بی بی چک ها درصورتی‌ که طبق دستورالعمل استفاده شوند حدود ۹۹ درصد دقیق هستند. بی‌بی چک در اکثر داروخانه موجود و نیازی به نسخه ندارد.

تست‌ های خانگی یا بیبی چک دارای یک نوار کاغذی هستند و به هورمون بارداری hCG حساس می باشد و سبب تغییر رنگ آن می‌ شود. بعضی مدل‌ های بیبی چک به‌ صورت دیجیتالی می باشند و با رقم نتیجه را نشان می‌دهد.

در روش خانگی برای بسیاری از کیت‌ها بسته به دقت آن‌ها، hCG را می‌توان حدود ۱۰ روز پس از لقاح در ادرار تشخیص داد. اما اگر زودتر از زمان ذکر شده تست انجام شود احتمال ارائه نتیجه منفی کاذب وجود دارد. برای کم شدن خطا در هنگام انجام تست باید دستورالعمل شرکت سازنده به‌ خوبی مطالعه شود.

بیشتر بخوانید: تفسیر آزمایش خون با بیمه آزمایشگاه سلامت کارت

تفسیر نتیجه تست بارداری با بی بی چک

در صورتی یک خط رنگی روی نوار ظاهر شد، آزمایش منفی و در نتیجه باردار نیستید. اگر دو خط رنگی ظاهر شود، آزمایش مثبت در نتیجه باردار هستید. اگر تست را در بازه زمانی توصیه‌ شده انجام دهید و یک خط مثبت ضعیف مشاهده شود به‌ احتمال‌ زیاد باردار هستید. ممکن است ابهاماتی در مورد مثبت یا کاذب بودن خط بارداری وجود داشته باشد در این صورت یا آزمایش را دوباره تکرار نمایید یا یه پزشک مراجعه نموده و آزمایش خون که کاملا دقیق می باشد را انجام دهید. آزمایش خون دوره ی بارداری بسیاری از مشکلات دوران بارداری را تشخیص می دهد.

تست بارداری با بی بی چک
تست بارداری با بی بی چک

چه زمانی برای آزمایش و تست خون بارداری مناسب است

بهترین زمان برای تایید بارداری 10 روز پس از انجام لقاح توصیه می شود.

شرایط آزمایش خون بارداری

 • خانم باردار می تواند در هر زمانی که بخواهد این آزمایش را بدهد فقط در اولین آزمایش باید ده روز از لقاح گذشته باشد.
 • لازم نیست که مانند برخی از آزمایش ها ناشتا بود.
 • قطع برخی داروها و آنتی بیوتیک ها نیاز نمی باشد.
 • مصرف مایعات برای این نوع آزمایش ضرورتی ندارد.

تشخیص سن بارداری

با توجه به لیست زیر که میزان هورمون HCG را به عنوان راهنما آمده است می توان به تفسیر تست خون، تشخیص بارداری و سن آن را پرداخت.

 • HCG 50-5

3 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 426-5

4 هفته از آخرین پریودی گذشته است

 • HCG 7340-18

5 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 56500-1080 باشد،

6 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 229000-7650

7 تا 8 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 288000-25700

9 تا 12 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 254000-13300

13 تا 16 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 165400-4060

17 تا 24 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

 • HCG 117000-3640

25 تا 40 هفته از آخرین پریودی گذشته است.

کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت به منظور ارائه ی خدمات بیشتر به هموطنان خود در استان های تهران و البرز اقدام به ارائه ی خدمات در حوزه ی آزمایشگاهی کرده تا دغدغه های هزینه های آزمایشگاهی را برا شما رفع کند. با داشتن کارت تخفیف آزمایشگاه سلامت کارت در هزینه ی تمامی آزمایش ها و تست های دوره ی بارداری تا 30 درصد صرفه جویی نماییید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات