مشاهده تمام مقالات

تفسیر آزمایش خون جهت بالا بردن اطلاعات از نتیجه تست بسیار مفید بوده و کمک می کند که آگاهی بیشتری از تست های آزمایشگاهی داشته باشید.

آزمایش خون یا آزمایش پانل خون از نمونه ی خون وریدی گرفته می شود که برای بررسی عملکرد اندام‌ های خاص مانند کبد، کلیه، قلب، تیروئید، عفونت ‌ها، اختلالات ژنتیکی خاص و همچنین برای ارزیابی سلامت عمومی فرد می پردازد.

بعد از نمونه گیری، تجزیه و تحلیل خون در آزمایشگاه و گرد آوری نتایج، گزارشی از نتایج آزمایش خون ارائه می شود. گزارش آزمایش خون جزئیات اجزای مختلف خون و مقدار آن را نشان می‌دهد. برای اکثر مردم تفسیر آزمایش خون کمی سخت و پیچیده است.

تفسیر آزمایش خون در منزل

تفسیر آزمایش خون بهتر است توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد زیرا تنها با نتیجه تست نمی‌توان در مورد بیماری، میزان پیشرفت درمان اظهار نظر کرد. همچنین نتیجه آزمایش خون و تست به فاکتورهایی مانند سن و جنسیت نیز بستگی دارد.

در صورتی که قبل مراجعه به پزشک خواهان اطلاعات در مورد خواندن جواب آزمایش هستید با سلامت کارت همراه باشید. همچنین می توانید با تهیه کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی، زیبایی و آزمایشگاه سلامت کارت هزینه های درمان دندانپزشکی را تا 50 % و هزینه مربوط به زیبایی و آزمایشگاه را تا 30 % کاهش دهید.

تفسیر و خواندن آزمایش خون
تفسیر و خواندن آزمایش خون

چرا تفسیر نتایج آزمایش خون مهم است؟

از طریق آزمایش خون می‌ توان به وجود کم‌ خونی، عفونت، نارسایی کلیه و بیماری کبدی پی برد. خون به عنوان سیستم اکسیژن رسانی و مکانیسمی برای دفع مواد زائد بدن در نظر گرفته می شود. برخی از نتایج آزمایش خون در همان روز نمونه گیری و برخی دیگر ممکن است به چند روز زمان نیاز داشته باشند. برای تفسیر دقیق نتایج آزمایش بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بیماری ها و مشکلات در ارگان های مختلف بدن موجب تغییر نتایج آزمایش و فاکتورهای مورد بررسی در آن می شود.

تفسیر آزمایش خون CBC

در نتایج تفسیر آزمایش خون، اولین لیستی که زیر ستون نام تست Test Name قرار دارد نتیجه شمارش کامل خون CBC را نشان می‌ دهد. آزمایش خون CBC، سطح ترکیبات ضروری خون نظیر گلبول‌ های قرمز، گلبول‌ های سفید و پلاکت‌ ها را می‌سنجد.

آزمایش CBC رایج ترین تستی است که در آزمایشگاه‌ ها انجام می‌ شود و معمولا جزء جدایی ناپذیر از آزمایش‌ های چکاپ کامل در آقایان و خانم‌ ها می باشد. این آزمایش قادر به تشخیص بیماری‌ها و اختلالاتی مانند کم خونی بر اثر کمبود گلبول‌ های قرمز خون یا هموگلوبین، عفونت، مشکلات انعقاد خون، سرطان خون و اختلالات ایمنی است.

نتایج آزمایش خون

تست خون معمولاً از سه آزمایش اصلی تشکیل می شود.

  • شمارش کامل سلول های خون
  •  پانل متابولیک
  • پانل چربی
نتیجه تفسیر آزمایش خون
نتیجه تفسیر آزمایش خون

RBC

این کلمه مخفف Red Blue Cell یا سلول قرمز خون است. گلبول های قرمز خون اصلی و مهم ترین جز خون می باشند. رنگ قرمز خون نیز به دلیل وجود سلول های گلبول قرمز است. رنگ قرمز گلبول های قرمز هم به دلیل وجود ماده ای به نام هموگلوبین است. RBC در واقع میزان گلبول‌ های قرمز خون را اندازه‌ گیری می کند و می‌ تواند بیماری‌های کلیوی، فیبروز ریوی و کم خونی را  به راحتی در بدن شما مشخص کند. در واقع آزمایش RBC با هدف تعیین سطح پایین یا سطح بالای گلبول‌ های قرمز انجام می‌ گیرد.

مقدار طبیعی RBC در تفسیر آزمایش خون بین 4/7 و 6/1 میلیون در هر میکرولیتر خون برای آقایان و بین  4/2 تا 5/4 میلیون mcL برای خانمهایی که باردار نیستند می باشد. در کودکان این مقدار بین 4/0 تا 5/5 میلیون mcL است.

MCV

MCV مخفف Mean Corpuscular Volume است که به واسطه آن می توان حجم گلبول قرمز خون را به طور میانگین اندازه گیری کرد. تفسیر آزمایش MCV  در پزشکی می‌تواند به تشخیص و بررسی بیماری‌ های فقر آهن و تالاسمی کمک کند. در آزمایش MCV دو فاکتور DF و MI مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر فاکتور DF مثبت باشد، فرد از کمبود آهن یا فقر آهن رنج می‌ برد. اگر DF منفی باشد، فرد دچار تالاسمی است.

سطح نرمال MCV در بزرگسالان بین 80 تا 96 FL فمتو لیتر است.

MCH

در آزمایش خون MCH به میانگین میزان هموگلوبین در هر گلبول قرمز اشاره دارد. MCH بخشی از آزمایش خون CBC می باشد. اگر سطح MCH پایین باشد یعنی سطح هموگلوبین در خون کاهش یافته و بنابراین اکسیژن رسانی به درستی انجام نمی‌ شود. در صورتی که اختلال در سطح MCH کنترل نشود، بیماری‌ هایی مانند تالاسمی شدید، کمبود یا فقرآهن و مشکلات کلیوی و تیروئیدی بروز خواهند کرد.

مقدار نرمال MCH در تفسیر آزمایش خون بین 27.5 تا 33.2  پیکو گرم می باشد.

HGB

هموگلوبین یا Hemoglobin یکی دیگر از اجزا و عناصر تشکیل دهنده گلبول قرمز است. وظیفه ی هموگلوبین این است که در جایی که اکسیژن زیاد است با خون ترکیب شود و در جایی که اکسیژن کم است آن را آزاد کند. هموگلوبین کمک می‌ کند که گلبول قرمز، اصلی ترین وظیفه خود یعنی حمل و انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن را به درستی انجام دهد.

مقدار طبیعی هموگلوبین خون برای آقایان بین ۱۴ تا ۱۸ گرم در هر دسی‌ لیتر و برای بانوان بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی لیتر می باشد.

مقدار هموگلوبین زیر ۵ و بالای ۲۰ مقادیر بحرانی و خطرناک به حساب می‌ آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.

HCT

هماتوکریت درصد گلبول قرمز خون در کل حجم خون را مورد اندازه گیری قرار می دهد. سطح بالا یا پایین هماتوکریت نشان دهنده بیماری‌های خونی، کم آبی و… می باشد. آزمایش HCT به پزشک کمک می کند تا ابتلا به یک بیماری خاص یا میزان واکنش بدن به پیشرفت درمان را مورد بررسی و تشخیص قرار دهد. میزان هماتوکریت HCT برای بانوان بین 36٪ تا 46٪ و برای آقایان 40% تا 53% می باشد. بالا بودن سطح HCT نشان دهنده کم آبی بدن و HCT پایین به معنای کم خونی بدن است.

محدوده ی خطرناک HCT بالاتر از ۶۰ درصد و پایین تر از ۱۵ درصد می باشد.

تفسیر WBC در آزمایش خون

WBC یا With Blue Cell مخفف گلبول های سفید خون است. آزمایش WBC تعداد گلبول‌ های سفید را در خون اندازه‌ گیری می‌ کند. این گلبول ها جز سیستم دفاعی بدن به شمار می‌آیند. شمارش گلبول های سفید خون می‌تواند عفونت های مخفی بدن را آشکار کند و پزشکان را از وجود بیماری های خود ایمنی، آلرژی، نقص سیستم ایمنی، سرطان و اختلالات خونی آگاه سازد.

مقدار طبیعی WBC در بزرگسالان و کودکان بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی لیتر خون طبیعی است.

اگر گلبول های سفید کمتر از ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ بود می‌تواند نشان دهنده محدوده ی خطر باشد.

Plt

پلاکت ها یا platelets یکی از انواع سلول‌های خونی بسیار کوچک هستند که از مغز استخوان نشات گرفته و وظیفه‌ی مراقبت را برای بدن ایفا می‌ کنند. پلاکت ها باعث انعقاد خون می‌شود و عملکرد اصلی آن جلوگیری از خونریزی و خارج شدن گلبول قرمز از داخل رگ ها می باشد. اصلی‌ترین هدف آزمایش Plt، اندازه‌گیری تعداد پلاکت در هر میلی متر مکعب خون است. کاهش تعداد پلاکت‌ ها می‌تواند زنگ خطری برای سلامتی بدن انسان باشد. طول عمر پلاکت‌ ها در جریان خون ۸ الی ۱۰ روز می باشد پس از آن، مغز استخوان آن ها را با سلول‌ های تازه جایگزین می‌ کند تا تعداد پلاکت طبیعی را حفظ شود.

مقدار طبیعی و نرمال پلاکت بین ۱۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر میلی‌ متر مکعب خون برای بزرگسالان می باشد.

پلاکت زیر ۵۰ هزار و بالای یک میلیون بسیار خطرناک و غیر طبیعی است.

تفسیر آزمایش قند خون FBS

قند خون ناشتا یا Fast Blood Sugar جز مهم ترین آزمایش های خون است که تاثیر زیادی در تشخیص ابتلای فرد به بیماری دیابت یا قند خون دارد.

مقدار طبیعی قند خون ناشتا بین 70 تا 99 میلی گرم بر دسی لیتر است.

چکاپ کامل آزمایش خون شامل چیست؟

آزمایش خون کامل CBC شامل بررسی وضعیت گلبول‌ های قرمز، سفید، پلاکت‌ ها، هموگلوبین و هماتوکریت است. این آزمایش یک نمای کلی از وضعیت سلامتی بدن می باشد که در اختیار پزشک قرار می گیرد.

آزمایش طب کار چیست؟

آزمایش خون طب کار قبل از این که فردی در یکی از ادارات و یا سازمان‌ استخدام شود، از وی گرفته می‌ شود. با تهیه ی کارت تخفیف بیمه آزمایشگاه سلامت کارت و مراجعه به مراکز طرف قرار داد سلامت کارت هزینه های انواع آزمایش را تا 30 درصد کاهش دهید.

تفسیر آزمایش خون
تفسیر آزمایش خون

نتیجه گیری تفسیر آزمایش خون

انجام آزمایش خون بسیار ساده اما ضروری است. اگر آزمایش خون به طور منظم انجام شود، می‌تواند از بروز بیماری های شایع و خطرناک جلوگیری کند. با تفسیر آزمایش خون می توان از وضعیت سلامت جسمی باخبر شد.

اگر که قصد انجام آزمایش خون یا هر تست دیگری هستید، کافیست به یک آزمایشگاه معتبر مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید. آزمایشگاه های طرف قرارداد با سلامت کارت آماده ی ارائه ی انواع خدمات با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی و پرسنل مجرب در استان های تهران و البرز می باشد. با تهیه کارت تخفیف آزمایشگاه سلامت کارت هزینه ی انواع آزمایش تا 30 درصد کاهش دهید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات