مشاهده تمام مقالات

جراحی دندان انواع مختلفی دارد. ممکن است که این جراحی برای هدف درمانی انجام شود و یا هدف از انجام آن مسئله‌ ی زیبایی باشد. با تهیه ی کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت می توانید هزینه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید.

جراحی دندان به هرگونه جراحی که بر روی دندان و کانال ریشه انجام شود گفته‌ می‌ شود. بسیاری از مشکلات دندان با درمان‌ های روتین دندانپزشکی رفع می‌شود. ممکن است برای اصلاح مشکلات ساختار دندان مانند شکستگی، به جراحی دندان نیاز داشته‌ باشید. اگر می‌ خواهید با انواع جراحی دندان، عوارض و خطرات آن آشنا شوید، با سلامت کارت همراه باشید.

برای انجام جراحی دندان باید به دندانپزشک متخصص و جراح دندانپزشک مراجعه کنید. در سلامت کارت می‌توانید با بهترین دندانپزشک های استان تهران و کرج آشنا شوید. با کارت تخفیف دندانپزشکی هزینه ی درمان و زیبایی دندان های خود را تا 50 درصد کاهش دهید.

جراحی دندان چیست؟

جراحی دندان، شامل هر نوع جراحی‌ است که روی استخوان‌ فک و دندان‌ ها انجام می‌ شود. ممکن است این کلمه سبب با ترس بیماران شود علت این است که اکثر بیماران در ذهنشان، این جراحی را یک فرایندی دردناک و پر هزینه تلقی می‌ کنند. تمامی هزینه های درمان و زیبایی دندان با کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت شامل 50 درصد کاهش قیمت می شود. با مشاهده ی تعرفه ی دندانپزشکی سال 1401 و مهر و امضای دندانپزشکان در سایت سلامت کارت هزینه ی درمان و زیبایی دندان را تا 50 درصد کاهش دهید.

جراحی دندان یکی از رایج‌ ترین خدمات دندانپزشکی می باشد. جراحی شامل فرایندی است که به درمان بسیاری از مشکلات دندان و فک کمک می‌کند. این جراحی یک عمل سرپایی بوده و بیماران می‌ توانند در عرض چند روز فعالیت‌ های عادی خود را از سر بگیرند.

یکی از معروف ترین جراحی‌ های دندان جراحی دندان عقل باشد. دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته باشد توصیه می‌شود که در زمان مناسب با جراحی خارج شود.

مشاهده نمایید: باید ها و نباید های جراحی دندان عقل با بیمه سلامت کارت

جراحی دندان درد دارد؟

این جراحی به دلیل نوع های مختلف ممکن است میزان درد متفاوتی تفاوت داشته‌ باشد. مثلا جراحی‌ دندان عقل می‌تواند دردناک باشد، به خصوص بعد از اتمام جراحی و فرایند بهبودی. معمولا در این جراحی باید مقداری از فک شکافته شود و لثه آسیب زیادی می‌ بیند. برخی جراحی‌ ها نیز با درد کمی انجام می‌ گیرند. عصب کشی یکی از جراحی‌ های جراحی‌ های با درد متوسط و یا حتی کم می باشد. در مورد درد جراحی دندان، نباید مهارت دندانپزشک متخصص را نادیده بگیریم. هر چه دندانپزشک ماهرتر باشد، نتیجه‌ ای که از جراحی دندان می‌ گیرید، بهتر است.

مشاهده نمایید: عصب کشی دندان با بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت

انواع جراحی دندان

جراحی اندودانتیکس Endodontic یا درمان ریشه

درمان ریشه نوعی از جراحی داخل دندانی می باشد که با ریشه و پالپ یا مغز دندان سر و کار دارد. برخی از انواع این درمان شامل موارد زیر می باشند.

  • عصب کشی یا درمان روت کانال

جراحی عصب کشی دندان توسط دندانپزشک به‌ منظور درمان یک دندان پوسیده یا آسیب‌ دیده انجام می‌شود. در عصب‌کشی پالپ دندان ملتهب و ریشه دندان از زیر مینا و عاج دندان برداشته می‌ شود. این کار سبب می‌شود تا درد دندان از بین برود و در نتیجه درمان کانال ریشه صورت می‌گیرد.

طی عصب کشی، دندان عفونی سوراخ می‌شود و پالپ آن برداشته می‌شود تا با یک ماده ی شیمیایی بی‌ اثر جایگزین شود. از آنجایی‌ که احتمال خرد شدن و شکستن دندانی که ریشه آن برداشته‌ شده‌ بیشتر است یک تاج روی آن قرار می‌ گیرد. تاج یا روکش در قسمت بالای دندان قرار می‌گیرد تا از دندان محافظت کند. این درمان امروزه بسیار کارآمد بوده و سبب حفظ دندان می شود.

  • پالپوتومی

این درمان شامل باز کردن حفره پالپ دندان به‌ منظور تخلیه عفونت انجام می‌ شود. طی درمان، دندانپزشک بخش عفونی پالپ را برمی‌ دارد و به بقیه پالپ دست نمی‌زند، در نتیجه به عصب‌کشی کامل دندان نیازی نیست.
از مزایای این عمل می‌توان به حفظ دندان‌ های زنده اشاره کرد که می‌توانند دمای گرم را از سرد تشخیص دهند و مواد مغذی را از خون دریافت کنند.

  • پالپکتومی

این عمل شامل برداشتن تمامی بخش پالپ دندان اعم از بخشی که در تاج قرار دارد و بخش ریشه می باشد. پالپکتومی معمولا زمانی انجام می‌ شود که پالپوتومی درمان مناسبی نباشد و تمام پالپ دندان دچار عفونت، التهاب و خرابی شده باشد. پس از برداشتن پالپ، کانال‌ ها محفظه داخل دندان پاکسازی و ضد عفونی می شود، داخل دندان با مواد مخصوصی پر می شود تا راه نفوذ باکتری و آلودگی بسته شود. پالپکتومی اغلب برای کودکانی که هنوز دندان شیری دارند انجام می شود. در پالپکتومی برای کودکان از موادی برای پر کردن استفاده می شود که قابلیت جذب توسط بدن را داشته باشد.

  • اپیکواکتومی

قطع ریشه دندان، یا پر کردن انتهای ریشه هم شناخته‌ می‌شود. درمان ریشه یا عصب کشی دندان نوعی درمان تخصصی است که برای برطرف کردن التهاب و عفونت ایجاد شده در بافت پالپ انجام می‌ شود. این درمان زمانی انجام می‌ شود که عصب‌ کشی کامل و قرار دادن مواد بی‌ اثر و تاج پروتزی برای تسکین درد کافی نباشد. جراحی اپیکو، شامل برداشتن انتهای ریشه یا نوک آن است که با ورود از طریق لثه و استخراج مواد عفونی از طریق جراحی صورت می‌ گیرد. فرق اصلی جراحی ریشه و عصب کشی در محل درمان و نحوه ی دسترسی است.

در درمان ریشه دندان یا عصب کشی، دندانپزشک به داخل ریشه دندان از طریق تاج دسترسی پیدا می کند، پالپ آلوده جدا و ناحیه ریشه را کاملا تمیز می شود در نهایت دندان عصب کشی شده پر و ترمیم می شود.
در جراحی اپیکواکتومی درمان تخصصی‌ تری است. این جراحی به درمان عفونت در انتهای ریشه دندان و اطراف آن سروکار دارد نحوه دسترسی به محل عفونت از طریق لثه است.

جراحی دندان با کارت تخفیف
جراحی دندان با کارت تخفیف

جراحی پروتز دندانی

Prosthodontic پروتز دندانی یا دندانسازی شامل ترمیم یا جایگزینی دندان با پروتز دندان هستند. جراحی پروتز دندان شامل درمان های تاج، بریج، دندان مصنوعی و ایمپلنت می باشد. ایمپلنت‌ دندان برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست‌ رفته انجام می‌ شود، در نتیجه این درمان تخصصی توسط متخصصان پروتز دندان انجام می گیرد.

مشاهده نمایید:انواع کاشت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی

  • تاج یا روکش دندانی

با گذشت زمان، ممکن است دندان‌ ها دچار آسیب شوند. این آسیب ممکن است ناشی از دلایل مختلف نظیر پوسیدگی یا ضربه باشد. گاهی هم این آسیب به دلیل دندان قروچه در شب اتفاق می افتد.
روکش پوششی است که روی دندان‌ آسیب‌ دیده قرار می‌ گیرد. زمانی که پر کردن دندان مشکل را حل نکند، روکش‌ برای محافظت، پوشاندن و ترمیم شکل دندان استفاده می‌شود. روکش‌های دندانی ممکن است از جنس فلزات، پرسلین، رزین و سرامیک ساخته‌ شوند. معمولا روکش‌ ها به مراقبت خاصی به جز رعایت منظم بهداشت دهان و دندان نیاز ندارند.

  • بریج دندان

پل دندان، فاصله‌ ی ایجاد شده توسط یک یا چند دندان از دست‌ رفته را پر می‌ کند. بریج شامل دو یا چند روکش است که روی دندان‌ های موجود در دو طرف فضای خالی قرار می‌ گیرد. به دندان های که پل روی آن می نشیند اباتمنت یا تکیه‌ گاه می‌ گویند که یک یا چند دندان پونتیک مصنوعی در بین آن ها قرار می‌ گیرد.

مشاهده نمایید: بریج دندان با بیمه سلامت کارت

  • ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک میله ی کوچک پیچی و فلزی شکل است که طی عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو می رود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود. در حقیقت پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان و روکش دندان به عنوان تاج دندان عمل می کند. در این جراحی دندان های از دست‌ رفته را با دندان‌ های مصنوعی جایگزین می‌ کنند. ظاهر و عملکرد ایمپلنت شبیه به دندان‌ های واقعی می باشد. جراحی ایمپلنت دندان جایگزین بهتری برای دندان مصنوعی یا بریج باشد، زیرا معمولا نتایج مادام‌العمری را فراهم می‌کند، ظاهر بسیار طبیعی‌ دارد و نیازی به تراشیدن دندان‌ های کناری ندارد.
با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و و زیبایی سلامت کارت هزینه ی جراحی دندان عقل، ایمپلنت، بریج، اپیکواکتومی، پالپکتومی، پالپوتومی، عصب کشی یا درمان روت کانال و… را تا 50 درصد کاهش دهید. برای مشاهده ی تعرفه ی دندانپزشکان در سال 1401 به وب سایت سلامت کارت مراجعه کنید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات