مشاهده تمام مقالات

جرم گیری دندان با نام علمی بروساژ شناخته می شود. جرم دندان یعنی تجمع پلاک های میکروبی روی دندان که با انباشته شدن بر روی دندان ها باعث رسوب می شود

علت جرم دندان ها چیست؟
علت جرم دندان ها چیست؟

جرم گیری دندان موجب حذف این پلاک ها از روی سطح دندان ها می شود، که این امر از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می کند. جرم دندان موجب تغییر رنگ دندان و ایجاد بوی بد دهان می شود، همچنین سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد

پلاک دندان به لایه نازکی می گویند که روی سطح دندان می چسبد و حاوی میلیون ها باکتری است. اگر دندان ها به طور کامل پاکسازی نشوند

این امر باعث تشکیل لایه های رسوبی روی سطح دندان ها می شود.

پزشکان و متخصصان به پلاک دندان اصطلاحا بیوفیلم می‌گویند. بیوفیلم ها می توانند از خانواده ی آغازیان ، قارچ ها و باکتری ها باشند که می توانند سلامت دهان و دندان را به خطر اندازند.

شما با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت می توانید هزینه های جرم گیری دندان و دیگر خدمات دندانپزشکی حتی زیبایی دندان های خود را تا 50 درصد تخفیف کاهش دهید.

علت جرم دندان ها چیست؟

یکی از عوامل مهم در شکل گیری جرم دندان ها مسواک نزدن یا عدم استفاده از نخ دندان می باشد، اما اگر به طور منظم از مسواک و نخ دندان دندان استفاده می کنید نیز ممکن است دچار این مشکل شوید

جرم دندان نیز می تواند بر اثر استفاده از سیگار و دود دخانیات بر روی دندان به وجود آید.

جرم دندان ممکن است برای کسانی که مصرف سیگار نداشته باشند، نیز اتفاق بیفتد که دلیل آن می تواند درست مسواک نکردن دندان ها باشد. نوشیدن چای و قهوه به مقدار نسبتا زیاد نیز می تواند در جرم دندانها تاثیر بسزایی داشته باشد.

"<yoastmark

جرم گیری دندان در منزل

در خانه هم می توان به کم شدن جرم دندان ها  کمک کند، اما تمام جرم‌ها از روی دندان برداشته نمی‌شوند و شما باید برای حل اساسی مشکل جرم دندان از دندانپزشک کمک بگیرید. شما با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت می توانید هزینه های جرم گیری دندان را تا 50 درصد کاهش دهید با این حال می‌توانید از موارد زیر نیز کمک بگیرید

استفاده از جوش شیرین به تنهایی یا با لیمو، سرکه و خمیر دندان

طرز تهیه

مقدار کافی آب و یک قاشق چای خوری سرکه یا لیمو به همراه یک و نیم قاشق چای خوری جوش شیرین را باهم مخلوط کرده و با آن مسواک بزنید.

جوش شیرین به تنهایی خاصیت آنتی باکتریال دارد که این امر به سلامت دندان و دهان کمک بسیاری می کند.

مسواک زدن با روغن زیتون

روغن زیتون به کاهش پوسیدگی دندان‌ها و بهبود استحکام لثه‌ها کمک می‌کند. شما می توانید روغن زیتون را غرغره یا آن را با دست روی دهان و لثه خود ماساژ دهید.

مسواک زدن با سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب طبیعی به کم شدن باکتری های دهان و دندان در نتیجه کم شدن جرم کمک می کند.

جرم گیری دندان با زغال

از زغال فعال می توان برای دفع جرم ها استفاده کرد زغال فعال نوعی پودر سیاه‌ رنگ دانه ریز است، که از سوزاندن پوست زیتون و نارگیل تهیه می‌شود.

زغال فعال به آب نمی چسبد اما چسبندگی خوبی با جرم ها، به دلیل تخلخل بالا دارد و آن را در خود حل می کند.

استفاده از نمک

از زمان های قدیم از نمک برای تمیز کردن دندان ها استفاده می کردند نمک خاصیت ضد التهابی دارد و از انتشار باکتری و میکروب در دهان و دندان جلوگیری می کند.

مراحل و روشهای جرم گیری دندان

"مراحل

جرم گیری به روش دستی

دندانپزشک در این روش با ابزار های تخصصی خود از یک جرم گیر دندان استفاده میکند و پلاک ها را به صورت دستی از روی دندان بر می دارد.

جرم گیری به روش اولتراسونیک

اگر مقدار پلاک های روی دندان از حدی باشد که پزشک تشخیص دهد به روش دستی قادر به انجام این کار نیست از دستگاه اولتراسونیک به جای روش دستی استفاده می کند. قدرت این دستگاه در رفع جرم بسیار بیشتر و سریع تر از ابزار دستی است.

بعد از استفاده از دستگاه اولتراسونیک دندان ها دوباره مورد بررسی قرار میگیرد، در صورتی که تکه ای جرم باقی مانده باشد، دندان پزشک نقطه را با استفاده از ابزار دستی دوباره تمیز می کند. سپس دندان پزشک با استفاده از وسیله ای مانند سمباده دندان ها رو تحت ماساژ قرار می دهد و خمیری را روی سطح دندان ها ریخته و با استفاده از دستگاهی دیگر مواد ریخته شده را روی سطح دندان ها را پخش می کند.

بعد از انجام مراحل بالا دندان ها سفید و درخشنده و به رنگ طبیعی خود برمیگردند اگر میزان سفیدی دندان برای شما حائز اهمیت است بهتر از از مقاله سفید کردن دندان بیمه سلامت کارت استفاده کنید.

بعد از انجام جرم گیری چه مواردی را رعایت کنیم؟

تا 3 الی 5 ساعت از خوردن غذا و چای خودداری کنید تا بهترین تاثیر را از جرم گیری دندان خود ببرید

با استفاده از کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی سلامت کارت علاوه بر زیبا سازی و درمان دندان های خود از تخفیف 50 درصدی در انجام امور درمانی و زیبایی دهان و دندان بهره مند شوید.

مزایای جرم گیری دندان

  • جلوگیری از پوسیدگی دندان
  • سفید و درخشنده شدن دندان
  • جلوگیری از انتشار عفونت لثه، دهان و دندان
  • از بین رفتن لکه های دندان
  • از بین رفتن بوی بد دهان
  • سلامت جسمی بهتر

از بین رفتن باکتری های دهان و دندان، به سلامت قلب و عروق کمک بسیاری میکند، زیرا اگر لثه ها دچار عفونت شوند رگ های عروقی تحت تاثیر التهاب قرار می گیرند و این امر منجر به بروز سکته قلبی نیز می شود.

معایب و عوارض جرم گیری چیست؟

امکان بروز درد و حساس شدن دندان ها بعد از انجام جرم گیری
این درد به صورت جزیی می باشد و بعد از گذشت چند روز از بین می رود.

به دلیل از بین رفتن باکتری ها و پلاک ها به طور کلی جرم دندان ها، ممکن است در چند روز اول در برابر خوردن خوراکی های سرد و گرم دندان های حساس و کمی درد داشته باشند.

نکته: حساس شدن دندان ها بعد از انجام جرم گیری دندان امری طبیعی می باشد.

احتمال کم خونریزی لثه یا عفونت

در صورت بروز عفونت، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند؟

آیا جرم گیری به دندان ها آسیب میزند

یکی از باور های غلط بین عموم مردم این است که جرم گیری به مینای دندان یا سطح دندان آسیب میزند. اما این گونه نیست، در حقیقت وجود پلاک و جرم روی دندان باعث ایجاد عفونت در بافت لثه و سبب خراب شدن دندان می شود.

جرم دندان باعث از بین رفتن بافت لثه می شود. این پروسه در نهایت با تحلیل بافت لثه ادامه می باید و موجب لقی دندان می شود.

وجود جرم دندان خطرناک است نه عمل جرم گیری

هر چند وقت یکبار باید جرم گیری انجام شود؟

به طور کلی با رعایت درست و اصولی بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان و مسواک نیازی به جرم گیری نمی باشد.

در صورت نیاز به جرم گیری با تشخیص پزشک، این درمان به صورت حداکثر دو بار در سال اتفاق می افتد.

هزینه و قیمت جرم گیری چقدر است؟

قیمت جرم گیری دندان به عوامل مختلفی از جمله مقدار جرم روی دندان، تخصص پزشک، روش استفاده در درمان و تعداد جلسات مورد نیاز آن بستگی دارد. اما شما با استفاده از کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت و مشاهده تعرفه پزشکان در سایت سلامت کارت، می توانید از خدمات بیمه ای و تخفیف تا 50 درصد استفاده نمایید.

 

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات