مشاهده تمام مقالات

اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستید و یا هر درمانی را انجام می دهید باز هم دندان های شما سفید نمی شود میتوانید از کامپوزیت دندان استفاده کنید. کامپوزیت دندان هم مانند خدمات دیگر دندانپزشکی تعرفه های مختلفی دارد. اما اگر بخواهید از آن برای تمامی دندان ها استفاده نمایید، باید هزینه ی زیادی را متحمل شوید.

راهکار های زیادی برای کم کردن این هزینه ها وجود دارد که یکی از انها استفاده از بیمه ی دندانپزشکی می باشد. همچنین سلامت کارت شرکتی مورد اعتماد است که در زمینه ی ارائه ی این بیمه ها فعالیت میکند. در این مقاله می خواهیم کامپوزیت دندان با بیمه دندانپزشکی سلامت کارت را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشد.

"<yoastmark

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت در واقع همان موادی است که برای پر کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. مواد کامپوزیتی به صورت خمیری شکل بوده و همرنگ دندان‌های طبیعی است که یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان می چسبد و فرم داده می‌شود. برای تثبیت این مواد، دندانپزشک پس از فرم‌دهی بر روی دندان، آن را به کمک نور آبی محکم  می‌کند.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها نسبت به تعداد و اندازه ی ذرات تشکیل دهنده در دسته های مختلفی قرار میگیرند و همچنین کاربرد های گوناگونی دارند. محمولا میتوان آنها را به چهار نوع تقسیم کرد.

 • هیبرید

 • میکروفیلد

 • نانوفیلد

 • IPS ونیرها

هر یک از این کامپوزیت های دندان کاربرد خاص خود را دارند. زیرا در دندان های جلو زیبایی و درخشان بودن ملاک است ولی در دندان های عقب استحکام برای مقاومت در برابر جویدن مهم می باشد. در ادامه به ویژگی هر کدام از این کامپوزیت ها میپردازیم.

کامپوزیت هیبرید:

این نوع از ذرات بزرگتر و استحکام بالایی برخوردار است و مناسب دندان های خلفی میباشد .

کامپوزیت میکروفیلد:

این دسته میتواند برای ترمیم دندان های جلویی استفاده گردد. از ذرات ریز تر و استحکام کمتری برخوردار می باشد و سطح براق تر و درخشانی را بعد از پولیش به جا میگذارد. همچنین به دلیل اینکه سطح صاف تری را دارد به مرور زمان رنگ گرفتن آن نسبت به کامپوزیت های دیگر کمتر می باشد. 

کامپوزیت نانو فیلد:

این کامپوزیت ها همزمان استحکام و زیبایی را در ترمیم دندان محقق می سازند.

کامپوزیت IPS ونیرها : 

امروزه IPS ونیرها  بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع ،کامپوزیت های سرامیکی می باشند و به همین دلیل نسبت به نسل های قبلی از ثبات رنگ و استحکام بالایی برخوردارند.

عوارض کامپوزیت دندان

دو عامل مهم که باعث به وجود آمدن عارضه های مختلف میشوند.

درمان غیراصولی

رعایت نکردن مراقبت‌های لازم.

اگر درمان به صورت اصولی انجام نگیرد میتواند تبعات و مشکلات زیادی را مانند التهاب لثه به همراه داشته باشد. این مشکل که در میان کامپوزیت ها رایج می باشد فقط با برداشتن کامپوزیت و انجام درمان لثه سپس نصب کامپوزیت جدید درمان میگردد. علاوه بر این، تغییر رنگ دندان و ایجاد پوسیدگی از دیگر مشکلات درمان های غیر علمی میباشد.

 

کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کامپوزیت دندان برای مشکلات و موارد زیادی استفاده می شود. پس از آشنایی با موارد استفاده از این کامپوزیت ها که در ادامه از آن صحبت شده است، اگردارای یکی از این مشکلات هستید میتوانید از این درمان استفاده کنید. 

1- برای اصلاح فرم و شکل و تغییر رنگ دندان 

2-اصلاح ظاهر دندان هایی با فرم میخی و یا ریز

3- از بین بردن فاصله ی غیر طبیعی میان دندان ها 

4-مناسب برای افرادی که علاقه ی زیادی به دندانهای خیلی سفید دارند. زیرا این کار با بلیچینگ امکان پذیر نمیباشد و باید از کامپوزیت استفاده شود.

5- افرادی که میتوانند برای منظم کردن دندان ها از درمان کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کنند.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان چیست؟

مزایای کامپوزیت دندان

با استفاده از کامپوزیت می توانید رنگ و فرم و چرخش دندان‌ها را اصلاح کنید, یا فاصله بین دندان‌های خود را از بین ببرید. در این روش آسیبی به دندان های شما نمیرسد یعنی مانند روش های درمانی دیگر دندان تراش نمیخورد و فقط کامپوزیت روی سطح دندان چسبیده می شود.

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت دندان هزینه ی کمتر تر آن نسبت به لمینت های سرامیکی است. علاوه بر مزایای گفته شده اگر کامپوزیت ها دچار شکستگی یا آسیب کوچک شوند به راحتی قابل ترمیم می باشند.

معایب کامپوزیت دندان

معایب کامپوزیت دندان کامپوزیت ها نسبت به لمینت سرامیکی بیشتر در معرض تغییر رنگ و زرد شدن قرار می گیرد همچنین به دلیل عادات تغذیه مثل مصرف چای قهوه غذاهای رنگی و رگ دار در زمان های مختلف به پولیش نیاز پیدا می کند.

زمانی که درمان محدود به یک یا چند دندان است کامپوزیت می‌تواند انتخابی مناسب باشد اما در صورتی که بیشتر دندان ها نیاز به اصلاح دارند بهتر است از درمان های کامل و بهتری مثل لمینت استفاده شود. 

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

همانگونه که قبل تر به آن اشاره کردیم یکی از دلایلی که میتوان از کامپوزیت استفاده کرد، رفع نامنظمی های دندان است. حال در اینجا با توجه به اندازه نامنظمی ها، روابط و اندازه دندان‌ها و فک، دندانپزشک درمان مناسبی را برای بیمار تجویز میکند.

هنگامی که نامنظمی های خفیفی وجود داشته باشد و سایز فک و رابطه دندان ها نرمال باشد می توان از کامپوزیت دندان استفاده کرد. اما اگر نامنظمی ها با کامپوزیت درمان نشود، باید از ارتودنسی استفاده نمود. 

"<yoastmark

هزینه کامپوزیت دندان 

قیمت کامپوزیت دندان هم مانند درمان‌های دیگر دندانپزشکی نسبت به مواد و مراکز متفاوت می باشد. معمولاً مواد کامپوزیت چینی نسبت به مواد برندهای آلمانی، آمریکایی و… از کیفیت و قیمت پایین تری برخوردارند. با توجه به گرانی و تحریم های موجود برای کامپوزیت دندان نیز هزینه و قیمت بالایی را در سال 1400 باید بپردازید.

برای اینکه با این مشکلات و هزینه های گزاف مبارزه کنیم، میتوانیم از بیمه های دندانپزشکی سلامت کارت استفاده کنیم.

کارت تخفیف و بیمه دندانپزشکی

سلامت کارت با ارائه کارت تخفیف های بیمه دندانپزشکی یکی از گزینه های عالی در این زمینه میباشد. این بیمه دندانپزشکی بدون سقف و با تخفیف 50% قابل استفاده است. همچنین با بهترین مراکز دندانپزشکی در شهر های کرج و تهران و به زودی در شهر های کرمان، شیراز، همدان و مشهد همکاری می کند. 

عمر کامپوزیت دندان

یکی از مهمترین عوامل مربوط به عمر کامپوزیت انتخاب دندانپزشک ماهر است. زیرا با تجربه بالایی که دارد می‌تواند این درمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. یکدیگر از عامل هایی که روی بالا بردن طول عمر کامپوزیت تاثیر می گذارد مراقبت از کامپوزیت می باشد.

منظور از این مراقبت ها عدم استفاده از مواد غذایی سفت یا استفاده نکردن از نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه و قهوه می باشد زیرا ممکن است با مصرف مواد غذایی سفت  کامپوزیت دندان شکستگی پیدا کند. البته لازم به ذکر است که این شکستگی قابل ترمیم می باشد. طول عمر کامپوزیت ها معمولاً حدود ۷ تا ۱۰ سال به طول می انجامد و در طی این مدت ممکن است به پولیش نیاز پیدا شود.

برای افزایش طول عمر کامپوزیت باید به درستی از آن مراقبت و نگهداری شود. البته با این تفاسیر نمی توان انتظار برود که ماندگاری کامپوزیت دندان به صورت دائمی باشد. هیچ یک از انواع کامپوزیت ها نمی توانند طول عمر دائمی داشته باشند.

فقط شما می توانید با مراقبت و نگهداری درست و همچنین با مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه یک بار عمر آنها را افزایش دهید. اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، امکان دارد عمر کامپوزیت دندان شما به یک سال هم نکشد.

بهترین مارک کامپوزیت دندان

در این قسمت به معرفی بهترین مارک های کامپوزیت دندان می پردازیم.

 • Bisco

یکی از شرکت های معروف کشور آمریکا که در زمینه تولید کامپوزیت دندان فعالیت می‌کند شرکت بیسکو می باشد. کامپوزیت های تولید این شرکت از ماده‌ای به نام سیلیکات کلسیم ساخته می شوند. به همین دلیل سلامت لثه و دندان های زیر کامپوزیت کاملاً حفظ می گردد.

همچنین نسبت به موادی که جنس آنها بر پایه ی اومر شیشه یا همان هیدروکسید کلسیم است میزان استحکام و دوام آن افزایش یافته است.

 • Coltene

نانو هیبریدی یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی است که شرکت کلتن در ساخت کامپوزیت هایش به کار برده است. این ویژگی در شبیه تر شدن مواد کامپوزیت به مینای دندان نقش مهمی را داشته است. این شرکت با توجه به تجربه و سابقه کار بالایی که در سال های اخیر در زمینه تولید کامپوزیت داشته است، توانسته کامپوزیت های بسیار مرغوبی را با قیمت های کمتر به بازار عرضه نماید.

 • DMG America

یکی دیگر از برند های معروفی که در این زمینه فعالیت می کنند برند ‏dmg می باشد. کامپوزیت های این شرکت خاصیت انقباض پلیمریزاسیون و مقاومت بالایی را در برابر ضربه دارند.

 

 • DMP Dental

یکی دیگر از شرکت هایی که در این عرصه فعالیت می کند و شهرت بسیار زیادی را از آن خود کرده است شرکت emp دنتال می باشد. کامپوزیت های نانو هیبریدی این شرکت ویژگی زیادی را از جمله تنوع آن در سایه رنگ ها و غیره را دارا است. همچنین این ویژگی ها باعث شده که این برند محبوبیت زیادی را کسب کند.

 • Ivoclar Vivadent

کامپوزیت های این شرکت از ویژگی های بالایی برخوردار است. از آنها می‌توان به سفت شدن سریع مواد روی دندان ها، قابلیت فرم دهی آسان و مقاومت بالای آن در برابر آسیب دیدگی اشاره نمود.

 • Kerr

کامپوزیت های ساخت این شرکت به دلیل دوام بالا و کیفیت مرغوب شان مورد استقبال دندانپزشکان زیادی قرار گرفته است. از ویژگی های مواد آن می توان به قابلیت انطباق رنگ با دندان های طبیعی مقاومت و دوام بالا سفت شدن سعدی و همچنین سازگاری بالای این مواد با بافت دندان و لثه اشاره کرد.

 • Tokuyama Dental America

یکی دیگر از شرکت هایی که در این زمینه کار می کند شرکت می باشد که از برندهای معروف ژاپنی در این زمینه نیز است کامپوزیت های این شرکت تنوع رنگ بسیار بالایی را دارد می‌توان گفت در ۲۰ ساله رنگ متفاوت تولید شده و به بازار عرضه می گردد ویژگی های کامپوزیت های این برند خواص شیشه قابلیت بسیار خوب فرم دهی و پلیش و دوام بالای آن است همچنین دیگر مزایای آن قیمت مناسب و مقرون به صرفه نیز می باشد

 • SDI

یک شرکت آمریکایی دیگر که در این عرضه زیر مجموعه شرکت AURA فعالیت می کند شرکت آمریکایی اس تی آی می باشد. خصوصیات مواد کامپوزیت این برند مقاومت و استحکام بالا، قابلیت فرم دهی ، شفافیت زیاد و قابلیت انطباق رنگ با دندانهای طبیعی اشخاص می باشد.

 • SAREMCO

یک شرکت سوئیسی معتبر به نام سارمکو در زمینه تولید کامپوزیت های دندان از جنس متاکریلات فعالیت می کند. قابلیت پولیش پذیری و فرم دهی بالا ، دوام و مقاومت و درخشندگی این کامپوزیت از خصوصیات آن می باشد. همچنین افراد می توانند به مدت پنج سال بدون ترمیم از آنها استفاده کنند.

ویژگی‌های بهترین مارک کامپوزیت دندان 

یک دندانپزشک ماهر با توجه به شرایط دهان و دندان بیمار برند مناسب را به او پیشنهاد می دهد. حالا میخواهیم با ویژگی های بهترین برند کامپوزیت دندان آشنا شویم.

1-داشتن ظاهری زیبا و طبیعی

هرچه برند کامپوزیت دندان از کیفیت بالاتری برخوردار باشد نتیجه ی کار طبیعی و زیباتر میشود. همچنین شباهت بیشتری به مینای دندان خواهد داشت.

2- سفت شدن سریع مواد کامپوزیت پس از تاباندن نور

 یکی از ویژگی های خوب یک کامپوزیت مرغوب سفت شدن سریع آن پس از تاباندن نور لیزر می باشد که باعث میشود فرد بتواند بعد از پایان کار غذا بخورد و در جویدن مشکلی نداشته باشد.

قابلیت فرم دهی آسان

فرم و شکل پذیری راحت باعث میشود که دندانپزشک به راحتی بتوانند آن را متناسب با دندان حالت دهد و نتیجه زیباتر و طبیعی تری حاصل شود.

سازگاری جنس مواد کامپوزیت با دندان و لثه 

استفاده از مواد بی کیفیت باعث می شود که در افراد آلرژی و حساسیت به وجود بیاید و به همین دلیل این که از برندهای معتبر و کامپوزیت های مرغوب استفاده شود مسئله بسیار مهمی می باشد

مقاومت در برابر ساییدگی

 یک کامپوزیت خوب مقاومت بالایی در برابر سایش بر اثر را برخورد دندان ها و… دارد.

قابلیت ترمیم 

زمانی که از مواد با کیفیت استفاده می شود ،در صورت آسیب دیدگی کامپوزیت آن را ترمیم کرد. زیرا این مواد قابلیت پولیش فرم دهی و تنوع در سایه های رنگ را دارا است.

داشتن استحکام بالا

 هرچه کیفیت نوع و جنس ذرات سازنده و همچنین تکنولوژی هایی که برای ساخت آن به کار رفته است بالاتر باشد، میزان استحکام مواد کامپوزیت نیز بالا می رود.

 

نظرات مردم درباره ی کامپوزیت دندان

حالا در بررسی نظرات مردم درباره کامپوزیت انواع دندان،با عنوان اینکه خانومهایی که از کامپوزیت دندان ناراضی یا راضی بودن صحبت هایی را نقل می کنیم. یکی از افرادی که بعد از انجام این درمان نظر خود را بیان کرده بود، گفته بود که (سلام عزیزم من ٦ سال پیش انجام دادم تازه داره از بین میره، خیلی خوب بود واقعا راضی بودم)نظر های دیگری درباره ی کامپوزیت انجام شده دندان در سایت نی نی سایت گفته شده بود که به شرح زیر است.

1- شک نکن عالیه البته من مشکل سابیدگی داشتم در اثر مسواک زیاد و یکی از دندونا هم مثل اینکه پر کردن نیاز داشت چون از پشت دندون هم باز مواد زد د.تارو با هم انجام بده من جداجدا شد دردشم خوب دوبار شد با هم باشه راحت می شی یه باره.

2-روز اول تا شب کلافه کنندست هی احساس می کنی ادامس به دندونت چسبیده از فرداش دیگه دهپت عادت می کنه کلیم خوشمل می شه دندون من چند ماه پیش انجام دادم هنوز زردم نشدن البته تا یه روز نباید چای رنگی نوشابه بخوری

سخن آخر 

در نهایت باید در نظر داشت که این درمان نیز مانند خدمات دیگر دندان پزشکی مزایا و معایبی را دارد که به آن ها در بالا  اشاره کردیم. برای صرفه جویی در هزینه های دندانپزشکی نیز میتوانید از کارت تخفیف بیمه ی دندانپزشکی سلامت کارت استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات