مشاهده تمام مقالات

کامپوزیت، یکی از روش‌های لمینت دندان می‌باشد که برای اصلاح طرح لبخند افراد بکار گرفته می شود. این روش درمان به دلیل زیبایی امروزه طرفداران زیادی میان مردم و همچنین سلبریتی ها دارد.

کامپوزیت دندان اغلب توسط دندانپزشک متخصص بطور مستقیم روی دندان قرار می گیرد. این ماده را در آزمایشگاه و لابراتوار دندانپزشکی به صورت قالب نمی سازند. دندانپزشک لایه های مختلفی از مواد را روی دندان قرار می دهد و همانند یک مجسمه ساز به آن شکل و فرم می دهد. هر لایه از کامپوزیت دندان با استفاده از پرتو نوری با طول موج خاص روی دندان محکم می شود.

کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد؟

کامپوزیت از ماده ای به نام رزین ساخته می شود، در اصل همان ماده ای است که برای پر کردن دندان استفاده می شود. تطابق رنگ، ضخامت این روکش دندان از جمله مهمترین چالش های درمان می باشد.کامپوزیت ماده خمیری شکل است که برای انجام ونیر روی دندان به کار میرود.

این ماده توسط قلم مخصوص روی دندان قرار می گیرد و فرم داده می شود. بعد از فرم گیری با نور دستگاه لایت کیور سخت می شود به طوری که هیچ درز و منفذی بین لایه روکش و دندان باقی نمی ماند.

هزینه درمان لمینت و کامپوزیت

درمان لمینت و کامپوزیت کاملا یک کار ظریف، دقیق و وابسته به تخصص دندانپزشک است. علت تفاوت هزینه بین مراکز درمانی مختلف که این درمان ها را انجام می دهند علاوه بر موارد بالا به کیفیت برند مورد استفاده نیز بستگی دارد. این درمان به منظور اصلاح ظاهر دندان ها است که بدون تراش دندان انجام می شود.
شما با تهیه ی کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت می توانید از خدمات درمانی و زیبای دندانپزشکی و کاهش هزینه درمان تا 50 درصد استفاده نمایید.
روش کامپوزیت ونیر به دلیل حداقل تراش یا عدم تراش دندان بر روش لمینت سرامیکی ارجح است. در دندانپزشکی مدرن از کامپوزیت دندان های جلو برای پوشاندن نقایص دندان و زیبایی طرح لبخند استفاده می شود.

مشکلات دندان‌ های فاصله‌ دار، دندان‌ های شکسته یا لب پریده، ناهمواری دندان‌ها و ترک روی سطوح سطحی دندان را می توان با استفاده از این روش درمان رفع نمود. برای دندان هایی که تغییر رنگ داده اند می توان از جرم گیری دندان و بلیچینگ دندان استفاده کرد، در صورت نیاز می توان از این روش درمان زیبایی دندان بهره گرفت.

"قبل

تفاوت بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر دندان

هزینه

از جمله اصلی ترین مزیت روکش کامپوزیت نسبت به لمینت، هزینه پایین‌ تر آن است. لمینت‌ سرامیکی قیمت دو برابر بیشتر از روکش کامپوزیت دارد که بسیار مهم است‌.درمان های زبیایی دندان توسط بیمه پوشش داده نمی‌ شوند‌.
با کارت بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت می توانید هزینه ی لمینت سرامیکی دندان، کامپوزیت، بلیچینگ یا سفید کردن، جرم گیری، کشیدن و عصب کشی را تا 50 درصد تخفیف کاهش دهید.

مقاومت

لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمنیت کامپوزیتی دارد. البته لمینت سرامیکی نیاز به مراقبت کامل دارد. به دلیل مقاومت بالا رنگ پذیری لمینیت سرامیکی بسیار کمتر از لمنیت کامپوزیتی است.

مدت زمان

لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری توسط دندانپزشک و ارسال به لابراتوار دارد. کامپوزیت ونیر در یک جلسه و در مطب دندانپزشکی قابل انجام است. متوسط طول درمان لمینت حدودا سه هفته از زمان معاینه و قالبگیری اولیه می باشد.

تراش دندان

لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد. البته این تراش بسیار کم و محدود است. کامپوزیت ونیر معمولا نیاز به تراش ندارد. برای کسانی که به دائمی بودن روش سفید کردن دندان شک دارند، کامپوزیت ونیر راه مناسب تری است. چرا که قابل بازگشت است اما لمینت سرامیکی قابل برگشت نیست.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ ها مواد رزینی هستند که با توجه به تعداد و اندازه ی ذرات در دسته‌ های مختلف قرار می‌گیرند. این مواد رزینی کاربرد های مختلفی در دندان های جلویی و عقبی دارند. به طور کلی می‌ توان این کامپوزیت ها را به چهار گروه تقسیم کرد.

 1.  نوع هیبرید
 2. میکروفیلد
 3. نانوفیلد
 4. IPS ونیر

هر کدام از موارد بالا کار کرد و استفاده مخصوص خود را دارند. در دندان های جلویی زیبایی و درخشندگی عامل مهم است. در دندان های عقبی داشتن استحکام و مقاومت کافی که بتواند نیروهای جویدن را به خوبی تحمل کند حائز اهمیت می باشد.

هیبرید

برای دندان‌ های خلفی که نیازمند استحکام بیشتری هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروفیلد

برای ترمیم دندان‌ های جلویی از میکروفیلد استفاده می‌شود. ذرات میکروفیلد ریزتر و استحکام کمتری دارند اما در عوض سطح آن ها صاف‌، براق‌ و درخشان‌ تر می باشد. هر اندازه که سطح روی آن صاف‌ تر باشد، رنگ گرفتن آن و نیاز به پالیش‌ های دوره‌ای به مرور زمان کمتر خواهد شد.

نانوفیلد

نانوفلید باعث می شود تا بتوانیم استحکام و زیبایی را همزمان در ترمیم دندان‌ها به دست بیاوریم.

ای پی اس IPS ونیر

این نوع جدیدا مورد استفاده قرار می‌گیرد، IPS ونیرها سرامیکی هستند. به دلیل داشتن ذرات سرامیکی نسبت به نسل‌ های قبل دارای ثبات رنگی بیشتر و استحکام بالاتری دارند.این نوع بیشترین تشابه ظاهری را به لمینت سرامیکی دارد.

مزایا

 • ممکن است نیاز به درمان‌ های گسترده‌ تر از جمله ارتودنسی را از بین ببرند.
 • بهبود ظاهر لبخند
 • عدم نیاز به برداشتن تراش دندان و تاج دندان

معایب و عوارض

این روکش‌ نیز مانند سایر درمان‌ های دندانپزشکی عاری از خطر و عوارض نیستند.

 • احتمال تغییر رنگ در این روش درمان بسیار زیاد است
 • داشتن شکست نوری متفاوت تر از مینای دندان
 • امکان بروز التهاب لثه به علت تجمع پلاک دندانی

قیمت کامپوزیت دندان 1401

قیمت کامپوزیت دندان و نظرات مردم درباره کامپوزیت دندان در سایت هایی متعددی از جمله نی نی سایت آمده است. این قیمت به صورت هر واحد کامپوزیت محاسبه می شود. قیمت این روکش دندان طبق تعرفه دندانپزشکی 1401می باشد. با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت می توانید هزینه ی درمان را تا 50 درصد کاهش دهید.

تفاوت بین کامپوزیت خوب و بد

امروزه درمان کامپوزیت ونیر به یکی از پرطرفدار ترین درمان های دندانپزشکی تبدیل شده است. ویژگی یک لمینت دندان موفق چیست؟

 • صلاحیت و تخصصی دندانپزشک
 • شناخت آناتومی فک
 • شناخت لثه و شرایط آن
 • تکنیک های انجام روکش ونیر

توجه همه دندان ها و همه افراد کاندید انجام کامپوزیت ونیر نیستند. در بسیاری موارد باید از درمانهای ارتودنسی یا لمینت های سرامیکی بهره گرفت.

انجام کامپوزیت چند ساعت زمان می برد؟

به طور کلی این درمان در دو جلسه صورت می گیرد. جلسه اول ویزیت توسط دندانپزشک می باشد. انجام این عمل زیبایی در جلسه ی دوم برای هر فک معمولا 5 ساعت در نظر گرفته می شود. در  جلسه ی دوم حدود هشت الی ده دندان مورد درمان قرار می گیرند. کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشکی انجام می شود.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

دوام آن رابطه مستقیمی با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت های فردی دارد. برخی از عادت های غذایی مثل گاز زدن غذاهای و میوه های سفت طول عمر را کاهش می دهد. در صورتی که دچار لب پریدگی یا شکستگی شود امکان ترمیم آن وجود دارد. ترمیم کامپوزیت بسته به انتخاب دندانپزشک ممکن است به صورت رایگان صورت گیرد.
طول عمر کامپوزیت دندان مدت زمانی است که از زمان گذاشتن کامپوزیت تا زمانی که تغییر رنگی می یابد می باشد. این طول عمر 5 تا 8 سال تخمین زده می شود.

موارد عدم استفاده از ونیر

 • افراد با سایش شدید دندان ها
 • افراد با عادات دهانی مثل دندان قروچه
 • بهداشت دهانی ضعیف
 • بهم ریختگی دندانی شدید
 • افراد که مصرف سیگار و دخانیات دارند

بهترین مارک و برند کامپوزیت ونیر

"بهترین

سه کشور معتبر در زمینه ی تولید این روکش ژاپن، آلمان و آمریکا هستند. قیمت خرید برندهای مختلف، متفاوت می باشد. به لحاظ کیفی نمیتوان تفاوت زیادی بین برندها قائل شد. معمولا انتخاب بر اساس نوع رنگ مورد و شرایط دندان های مراجعه کنندگان می باشد.

 • شرکت ایوکلار آلمان
 • توکویاما مربوط به ژاپن
 • جیانیال ژاپن
 • سارمکو سوئیس
 • زنیت آلمان

کامپوزیت دندان های جلو

امروزه بیشترین تقاضای انجام کامپوزیت روی دندان های جلو می باشد. افراد زیادی مایلند با روشن تر شدن رنگ دندان هایشان، صاف و مرتب شدن آن ها لبخند هالیوودی داشته باشند. این کار معمولا با انجام درمان روی 8 الی 10 دندان جلو امکان پذیر است.

برداشتن کامپوزیت

مکانیسم کلی هر دو نوع ترمیم باندینگ دندان است یعنی یک ماده ای که به نسج دندان می چسبد. در بسیاری از موارد درمان دندان ها بدون تراش بافت دندان ها صورت می گیرد. تصور عموم است که برداشتن آن توسط یک دندانپزشک تخصص به همان راحتی است که بر روی دندان قرار داده می شود. اما بعد از برداشتن آن به دلیل نفوذ باندینگ سیستم به داخل تگ های مینایی دندان به شفافیت و براقی قبل از ترمیم نخواهد بود.

سخن پایانی

دندانپزشک برای تعیین اینکه آیا شما کاندیدای مناسبی برای روکش‌ های مختلف دندان هستید، یک مشاوره اولیه به شما ارائه می‌کند که طی آن سلامت دهان و دندان شما ارزیابی شده و تمام گزینه‌ های درمان برای شما مورد بحث قرار می‌گیرند. اکثر دندانپزشکان ترجیح می‌دهند گزینه‌ هایی با حداقل تهاجم را به بیماران خود پیشنهاد کنند. انتخاب روش درمان به صورت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی به تشخیص دندانپزشک می باشد.
با داشتن کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت و مشاهده تعرفه پزشکان در سایت سلامت کارت، از خدمات بیمه ای درمانی و زیبایی و تخفیف تا 50 درصد استفاده نمایید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات