مشاهده تمام مقالات

آزمایش اوره خون که زیر مجموعه آزمایش خون می باشد، یکی از راه‌ های فهمیدن عملکرد ارگان‌ های بدن مانند کلیه و کبد است.

آزمایش اوره خون برای سنجش عملکرد کلیه و کبد انجام می‌ شود. در این آزمایش، میزان اوره خون مورد اندازه گیری قرار می‌ گیرد. اوره، یک ماده‌ ی زائد حاصل از سوخت و ساز پروتئین‌ها می باشد که در کبد تولید و از طریق کلیه دفع می‌گردد. نیتروژن اوره خون یک ماده‌ی دفعی است که در کبد در اثر شکستن پروتئین‌ ها تشکیل می‌ شود. اوره توسط کبد در جریان خون آزاد می‌شود و بعد وارد کلیه ها می‌شود. اوره در کلیه‌ ها از جریان خون فیلتر شده و وارد ادرار می‌شود.

آزمایش اوره خون چیست؟

هرگاه مقدار مصرف سوخت و ساز پروتئین افزایش یابد در اثر پرخوری و یا خونریزی گوارشی یا فعالیت کلیه ها دچار اختلال شود و یا خون غلیظ گردد مثلا در پی اسهال طولانی و شدید مقدار اوره افزایش می یابد. از آزمایش اوره خون برای بررسی وضعیت آب بدن و تا حدی فعالیت کلیه ها، نقرس و سنگ کلیه استفاده می شود.

در صورتی که مقدار مصرف پروتئین افزایش پیدا کند، فعالیت کلیه‌ها مختل شود و خون غلیظ شود، میزان اوره خون افزایش پیدا می‌ کند. تست اوره خون برای نظارت بر اثر بخشی دیالیز و سایر روش‌ های درمانی مربوط به بیماری کلیوی استفاده می شود. نیتروژن ترکیبی است که در آمونیاک و هم در اوره وجود دارد.

با تهیه ی کارت تخفیف بیمه آزمایشگاه سلامت کارت هزینه ی انواع آزمایش را تا 30 درصد کاهش دهید. برای تفسیر آزمایش اوره خون لازم است با پزشک معالج مشورت داشته باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی، زیبایی و آزمایشگاه

چه زمانی به آزمایش نیاز دارید؟

در موارد زیر به تست آزمایش اوره خون نیاز است.

 • پزشک ضروری می‌داند که عملکرد کلیه‌ها را بررسی کند.
 • بیمار بستری همودیالیز
 • پزشک به آسیب کلیوی بیمار مشکوک شده است.
 • ناراحتی و درد کبد و کلیه
 • انسداد ادراری یا خونریزی سیستم گوارشی

در تست اوره خون مشخص می‌شود که چگونه نیتروژن در کبد تبدیل به آمونیاک می‌شود. آمونیاک که در اثر تجزیه پروتئین‌ به وجود می‌آید و بعد با مولکول‌ ها ترکیب شده و به صورت اوره از بدن خارج می‌شود. آزمایش اوره خون Urea نشان می‌دهد که آیا فرایند ذکر شد در بدن به همین شکل انجام می‌شود یا در اثر کم و زیاد شدن اوره در آن اختلال ایجاد شده است.

با تهیه ی کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی و آزمایشگاه سلامت کارت می توانید تمامی هزینه های آزمایش خون و ادرار را 30 درصد کاهش دهید.

در تفسیر آزمایش Urea اوره خون به چه فاکتورهایی توجه می شود؟

در تفسیر آزمایش اوره خون Urea به موارد زیر اشاره می کند.

 • تعیین سطح کراتین
 • میزان پتاسیم
 • تعیین سطح اسید اوریک Uric Acid
 • میزان سدیم

میزان نرمال اوره خون چقدر باید باشد؟

به طور طبیعی میزان نرمال اوره خون Urea در بدن افراد بالغ باید بین ۱۵ الی ۴۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد. اگر عملکرد کبدی خوب باشد، فعالیت بدنی کافی در روز انجام شود و مشکل سوء تغذیه یا خونریزی‌ داخلی وجود نداشته باشد، مقادیر نرمال آزمایش اوره خون در همین محدوده خواهد بود. اگر میزان Urea  کمتر باشد نشان دهنده سوء تغذیه است و اگر بیشتر باشد به معنای  از کار افتادگی کبد و کلیه و نیاز به دیالیز خواهد بود.

سلامت کارت با هدف کاهش هزینه های آزمایش های تشخیص طبی اقدام به تولید کارت تخفیف آزمایشگاه نموده است. با تهیه ی کارت تخفیف بیمه آزمایشگاه سلامت کارت هزینه های انواع آزمایش خون را تا 30 درصد کاهش دهید.

پایین بودن میزان Urea در آزمایش خون

بالا یا پایین بودن سطح اوره در بدن، می‌تواند نشان‌ دهنده بیماری‌های کبدی یا کلیوی باشد. ضعف عملکرد کلیه در آزمایش اوره Urea مشخص شود. مقدار کم اوره در بدن می‌تواند باعث بزرگ شدن کلیه‌ ها بشود. معمولا کمبود اوره در خانم‌های باردار مشاهده می‌شود؛ زیرا در این دوره به خصوص در ماه دوم و سوم بارداری فعالیت کلیه‌ ها افزایش پیدا می‌کند.

طی فعالیت زیاد کلیه ها مقدار کراتینین بیشتری از بدن دفع می‌ شود. تقریبأ ۶ هفته بعد از زایمان، کلیه‌ها به حالت عادی باز می‌گردند. به علت تغییرات بدن مادر که ناشی از افزایش تغییرات پالایش خونی توسط کلیه‌ هاست پایین بودن نیتروژن اوره خون در بارداری چندان نگران کننده نیست.

از دیگر دلایل کاهش اوره خون می‌توان به نارسایی کبد، پر آبی بدن و سوء تغذیه اشاره کرد.

آزمایش اوره خون با کارت تخفیف بیمه آزمایشگاه سلامت کارت
آزمایش اوره خون با کارت تخفیف بیمه آزمایشگاه سلامت کارت

علت افزایش اوره خون چیست؟

وجود مقداری اوره در خون کاملاً طبیعی است، اما سطح بالاتر اوره خون می‌تواند باعث بروز بیماری شود، به این بیماری هایپراوریسمی یا افزایش اوریک اسید گفته می‌شود. هایپراوریسمی می‌تواند باعث تجمع بلورهای اوره در داخل مفاصل و منجر به بروز نقرس شود. اسید اوریک بالا احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. برخی از این موارد شامل بیماری کلیه، سرطان‌ های خاص خون، کم‌خونی، کم‌کاری تیروئید، پسوریازیس، رابدومیولیز، مصرف داروهای خاص و رژیم غذایی غنی از پورین است.

در صورتی که کلیه‌ ها یا کبد نتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند، سطح اوره خون افزایش پیدا می‌کند. عواملی مانند کم آبی بدن، خونریزی مجاری گوارشی، سرطان پروستات و مثانه، تومورها، نارسایی کلیه باعث افزایش اوره خون می‌ شوند.

در صورتی که سنگ کلیه باعث مسدود شدن مجرای ادرار شده باشد، اوره خون افزایش پیدا می‌کند. سطح بالای نیتروژن اوره خون BUN ممکن است مربوط به دلایل زیر باشد.

 • مشکلات کلیوی
 • استرس
 • خونریزی معده
 • حمله قلبی
 • کمبود آب بدن
 • انسداد مجاری ادراری

بیشتر بخوانید: تفسیر آزمایش خون با بیمه آزمایشگاه سلامت کارت

راه‌ های درمان اوره Urea خون بالا

برای درمان اوره بالای خون روش‌های خانگی زیادی وجود دارد که فرد می‌ تواند با پیروی از آن سطح اوره خون را به حالت تعادل درآورد.
غذاهای پروتئینی کمتر مصرف کنید و لبنیات را کاهش دهید.
ورزش و فعالیت بدنی می تواند به تعادل اوره خون کمک کند.
بیشتر آب بنوشید، مصرف ۸ تا ۱۶ لیوان آب بسیار خوب است.
سرکه سیب مصرف کنید زیرا حاوی پتاسیم است.
ترکیب لیمو ترش و عسل می‌تواند به تعادل اوره خون کمک کند.

چه عواملی آزمایش Urea را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

اگر قبل از انجام آزمایش اوره خون دچار تب یا سوختگی شده اید و یا حادثه‌ ای رخ داده که دچار شوک شده‌اید بهتر است انجام این آزمایش را تا زمان بهبود به تعویق بیندازید. موارد ذکر شده می‌ توانند نتیجه آزمایش را به صورت کاذب تحت تاثیر قرار دهند.

توصیه می‌شود قبل از انجام این آزمایش از مواد پروتئینی و چرب استفاده نکنید. استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ ها نیز در نتیجه آزمایش مداخله می‌کند. قبل از انجام آزمایش Urea با پزشک خود در مورد مصرف داروها و باید ها و نباید های آزمایش اوره خون مشورت کنید.

بیماری های نظیر کیست کلیه، عفونت کلیه و بزرگ شدن پروستات منجر به بر هم خوردن تعادل اوره در بدن می‌ شوند. چاقی، پرتودرمانی، انجام جراحی‌ های بزرگ و عوامل ژنتیک نیز می توانند میزان اوره در بدن را افزایش دهند.

با تهیه ی کارت تخفیف آزمایشگاه سلامت کارت هزینه های مربوط به آزمایش اوره خون را تا 30 درصد کاهش دهید. همچنین این کارت ارائه ی دهنده ی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، پوست و مو می باشد.  با تهیه ی کارت تخفیف بیمه دندانپزشکی، زیبایی و آزمایشگاه سلامت کارت هزینه های درمان و زیبایی را 30 الی 50 درصد کاهش دهید.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات