مشاهده تمام مقالات

پلاک دندان Dental Plaque به لایه ای نازک و چسبناک گفته می‌شود که حاوی میلیون ها باکتری است که به سطح دندان‌ های شما می‌ چسبد. این لایه به صورت روزانه به دندان ها می چسبد و باید هر روز پاک شود.

پزشکان به پلاک دندان اصطلاحا بیوفیلم می‌ گویند. بیوفیلم ها در واقع تجمع بی‌ شماری از میکروب ها و باکتری‌ های زنده را در بر می‌ گیرد.

تفاوت بین پلاک دندان و تارتار

پلاک دندان به طور معمول هر روز تشکیل می‌ شود و وظیفه شما است که برای حفظ سلامتی دهان خود حتما آن را پاک کنید. اگر به بهداشت دهان خود اهمیت ندهید این پلاک هر روز ضخیم تر می شود تا جایی که سخت شده و به راحتی قابل مشاهده می باشد.

پلاک ها مواد معدنی که در بزاق دهان وجود دارد را جمع می کنند و تبدیل به یک ماده تقریبا زرد رنگ تبدیل به تارتار می شود. تارتار در امتداد لثه، ما بین لثه و دندان ها و قسمت های پشت دندان شما ایجاد می‌ شود.

پلاک ها به راحتی با مسواک زدن از بین می روند. اما از بین بردن تارتار نیازمند تخصص است و باید توسط متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک معالجه شود. با تهیه ی کارت تخفیف دندانپزشکی سلامت کارت هزینه های درمان را تا 50 درصد کاهش دهید.

چه عواملی باعث ایجاد پلاک دندان می‌شود؟

با هر بار مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هزاران باکتری، میکروارگانیسم و موجودات ریز دیگر وارد دهان می شوند. در بیشتر مواقع تعادل ظریف و خوبی در اکوسیستم دهان شما برقرار است. ممکن است سویه های و انواع خاصی از باکتری ها در دهان بیش از حد تجمع پیدا کنند. مصرف برخی مواد غذایی مانند کربوهیدرات در قالب نوشیدنی و خوراکی های دیگر، باعث می شود باکتری ها از قندها تغذیه کنند و طی این فرآیند اسید تولید شود. اسیدهای تولیدی می توانند سبب بروز مشکلات زیر شوند.

 • ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان
 • فرسایش و  ساییدگی دندان ها
 • آسیب و صدمه به بافت لثه

پوسیدگی دندان ناشی از پلاک می تواند حتی در زیر لثه ها نیز اتفاق بیا‌فتد.

تشخیص پلاک دندان
تشخیص پلاک دندان

تشخیص پلاک

در بیشتر اوقات پلاک بی رنگ یا زرد کمرنگ است. دندانپزشک می تواند در معاینه دهانی وجود پلاک روی دندان شما را تشخیص دهد.

با تهیه ی کارت تخفیف دندانپزشکی سلامت کارت علاوه بر تخفیف 50 درصدی به مدت یک سال به صورت نامحدود از خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی سلامت کارت استفاده نمایید.

درمان پلاک دندان با جرم‌ گیری یا بروساژ دندان

جرم‌گیری یا بروساژ دندان مزایای مهم و مشخصی دارد. جرم انباشته شده روی دندان مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ هایی است که عامل بیماری‌ های لثه هستند. حتی اگر بهداشت دهان را به خوبی کنید، باز هم دندان‌ ها به جرمگیری نیاز خواهند داشت. باکتری‌ ها همیشه مهمان دهان و دندان‌ های ما هستند.

عدم جرم گیری دندان باعث ایجاد بیماری‌های لثه و آسیب به دندان خواهد شد. بیماری لثه عارضه بسیار مهمی است که آثار مخرب آن فقط به حفره دهان محدود نمی‌ شود. مراجعه منظم به دندانپزشکی سبب می شود تا مشکلات دهان و دندان در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان شود.

با تهیه ی کارت تخفیف دندانپزشکی و زیبایی سلامت کارت هزینه های دندانپزشکی را تا 50 درصد کاهش دهید.

جرم گیری

از بین رفتن جرم سبب کاهش پوسیدگی دندان می شود. بروساژ و جرم گیری دندان باعث بهبود ورم و التهاب لثه می شود. همچنین جرم گیری مانع از تبدیل شدن‌ پلاک دندان به‌ بیماری شدید لثه می شود. مزیت‌ جرم گیری دندان تنها تا زمانی‌ دوام دارد که‌ دوباره جرم روی دندان تشکیل نشود. برخی از بیماران‌ که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنند، به جرم گیری دندان دوره‌ ای نیاز دارند.

پاک کردن جرم و پلاک از روی دندان‌ ها فقط برای رفع بوی بد دهان نیست. رشد پلاک روی دندان‌ها باعث بروز مشکلات جدی‌ تر مانند بیماری لثه است. بیماری لثه نیز خود مولد ناراحتی های قلبی عروقی است. با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم پلاک ها را نابود کنید و مانع از سفت و سخت تر شدن پلاک دندان ها شوید. برخی از دندانپزشکان برای از بین بردن پلاک دندان در منزل، پیشنهاد می کنند از مسواک های برقی الکترونیکی استفاده کنید.

استفاده از خمیر دندان های حاوی جوش شیرین نیز راهی مناسب برای خلاصی از پلاک دندان است. پلاک های سخت شده یا تارتار تنها باید توسط دندانپزشک از بین بروند.

جرم گیری دندان به چه صورت انجام می شود؟

دندانپزشکان اصولا جرم‌گیری دندان‌ ها را به دو روش انجام می دهند.

جرم گیری اولتراسونیک

جرم گیری به این روش شامل استفاده از ابزار اسکیلر اولتراسونیک می شود. این ابزار ارتعاشات التراسونیک با فرکانس بالا را ایجاد می کند و بقایای پلاک و تارتار را از بین دندان ها حذف می کند. دستگاه به صورت آبپاش آب را روی دندان ها ریخته و به پاک کردن بقایای جرم کمک کند.در روش اولتراسونیک از ارتعاش‎هایی با فرکانس بالا برای جرم‌گیری استفاده می‌شود. در این روش کمترین آسیبی به دندان‌ ها وارد نمی شود. مدت زمان جرم‌ گیری به ضخامت جرم و پلاک دندان ها بستگی دارد.

وسایل ظریف دستی

پزشک پس از اتمام کار با دستگاه اولتراسونیک از وسایل دستی ظریفی برای پاک کردن و تراش ذرات کوچکتر جرم استفاده می‌ شود. دندانپزشک در نهایت دندان‌ ها را پولیش می‌ زند تا دندان‌ ها صاف و تمیز شوند.

با تهیه ی کارت تخفیف دندانپزشکی سلامت کارت هزینه درمان و زیبایی دندان های خود رازل تا 50 درصد کاهش دهید.

جلوگیری از پلاک دندان

پلاک‌ های دندان هر شب زمان خواب و یا در طول روز هنگام خوردن و آشامیدن شکل می گیرند. اگر موارد زیر را به درستی انجام شود می تواند جلوی رشد یا سفت و سخت شدن این لایه مضر را بگیرید.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • محدود کردن خوراکی و غذاهای دارای کربوهیدرات
 • محدود کردن نوشیدنی های حاوی قند
 • مراجعه منظم به دندانپزشکی

بدون تمیز کردن منظم دندان ها، ممکن است پلاک به تار تار سخت تبدیل شود. پلاک ممکن است باعث ایجاد حفره، پوسیدگی و بیماری لثه شود. التهاب لثه و دهان می تواند منجر به بروز سایر مشکلات سلامتی شود.

 • برای جلوگیری از تجمع پلاک روی دندان ها حداقل دو بار در روز دندان ها را با یک مسواک نرم مسواک بزنید.
 • مسواک را با حرکت های آرام و دورانی بر روی دندان ها بکشید.
 •  از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن استفاده نمایید.
 • حداقل 1 بار در روز بین دندان ها را با نخ دندان تمیز کنید.
 • استفاده از دهانشویه ضد باکتری
 • مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یکبار
 • رعایت رژیم متعادل و تعداد میان وعده های محدود
 • مصرف سبزیجاتی مانند کرفس
 • زبان را جهت حذف باکتری ها و تنفس تازه تر، مسواک بزنید.
 • کاهش مصرف قند و نشاسته در رژیم غذایی

پلاک دندان بین  4 تا 12 ساعت پس از مسواک زدن روی دندان تشکیل می شود. مسواک زدن حداقل دو بار در روز و نخ دندان روزانه بسیار مهم است.

خانه

تعرفه ها

درباره ما

وام

سوالات